English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Filmowe Spotkanie z Historią - film pt. "Odwetowa broń Hitlera" - 05.11.2021 r.

2021 11 05 Filmowe SzH plakat

Zapraszamy na Filmowe Spotkanie z Historią, które odbędzie się w dniu 5 listopada 2021 r. o godz. 17.00 na sali widowiskowej w Domu Kultury - Pustków-Osiedle 26A.

W ramach spotkania zaprezentowany zostanie film pt. "Odwetowa broń Hitlera"

Spotkanie poprowadzą Marian Matkowski - opiekun Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie oraz zaproszony Gość Marek Flis pasjonat historii, który przez wiele lat, wraz ze swoim bratem śp. Jackiem Flisem († 2020 r.), badał historię niemieckiego poligonu artyleryjskiego w Bliźnie.

"...22 sierpnia 1943r. cztery dni po alianckim nalocie na niemiecką bazę doświadczalną w Peenemünde, podjęto decyzję o przeniesieniu doświadczeń do Polski. Jesienią 1943r. wybudowano tor kolejowy z Kochanówki do Blizny, do dowożenia materiałów budowlanych, a później rakiet.
Na poligonie artyleryjskim Blizna, Niemcy testowali dwa projekty cudownej broni Hitlera - projekt V1 nadzorowany przez Luftwaffe oraz projekt V2.
Przez 15 dni przebywał w Bliźnie również główny twórca rakiety V2 - SS-Sturmbannführer Werner von Braun.
Pierwsza rakieta wystrzelona została 5 listopada 1943..."

Film Odwetowa bron Hitlera

Dla przypomnienia nadmieńmy, że na miejscu po dawnym niemieckim poligonie artyleryjskim broni rakietowej V1 i V2. utworzono w 2011 roku Park Historyczny Blizna, który powstał z inicjatywy i na wniosek mieszkańców sołectwa Blizna przy poparciu Rady Gminy w Ostrowie. Inwestycja była odpowiedzią na oczekiwania turystów i ludzi zainteresowanych historią. Głównym celem utworzenia Parku jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej. 

Serdecznie zapraszamy