English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Archiwum 2016

Szanowni Państwo,

informujemy, że w dniach 24 XII 2016 r. (Wigilia), 25 XII 2016 r. (Boże Narodzenie) oraz 1 I 2017 r. (Nowy Rok)

i 6 I 2017 r. (Święto Trzech Króli) Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci będzie nieczynna.

Heidelager na zdjęciach” - to nowa wystawa czasowa przygotowana przez Ekspozycję historyczno – dydaktyczną przy Górze Śmierci.

Wystawa składa się z fotografii przedstawiających poligon Waffen SS – Truppenübungsplatz Heidelager oraz żołnierzy SS różnych dywizji odbywających na nim szkolenia. Jednak najistotniejszą jej częścią są nieznane nam dotąd zdjęcia przedstawiające więźniów z obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz te, na których widać sam obóz pracy.

Jest to unikalna wystawa fotografii ze zbiorów Pana Mirosława Kusibaba, pasjonata historii, zwłaszcza tej lokalnej, związanej z okresem II wojny światowej. Od wielu lat interesuje się on historią poligonu Heidelager, wynikiem czego jest jego autorska strona internetowa, do odwiedzenia której zachęcamy → www.heidelager.pl

Wystawę można oglądać od 14 grudnia (środa), w godzinach otwarcia Ekspozycji, a więc od wtorku do piątku w godz. 8:00 – 16:30 oraz w soboty i niedziele w godz. 12:00 – 16:00. Serdecznie zapraszamy.

 

plakat na strone

Część granatu trzonkowego Stielhandgranate 24 mit Brennzunder 24

Stielhandgranate to jeden z najlepiej znanych niemieckich granatów, używany w czasie II wojny światowej. W 1924 r. wprowadzono go do uzbrojenia pod nazwą Stielhandgranate 24 mit Brennzunder 24. Rękojeść granatu była z góry i dołu zakończona gwintem. Na górze znajdował się zapalnik i przykręcony ładunek wybuchowy, natomiast na dole osłonka zabezpieczająca. W środku mieścił się porcelanowy pierścień połączony ze sznurkiem uruchamiającym zapalnik (poprzez tarcie). W 1939 dopracowano detonator uodporniając go na wilgoć i zmieniając tym samym nazwę na Stielhandgranate 39 mit Brennzunder 39. Jego budowa umożliwiała dalekie jak i celne rzuty. W 1942 do granatu dołączono specjalną koszulkę przy ładunku powodującą zwiększenie ilości odłamków. Masa materiału wybuchowego wynosiła około 180 gramów.

Dar Pana Pawła Bochniewicza

Fot. arch. ECPiP

O wkraczających na ziemie polskie oddziałach Armii Czerwonej, pierwszych aresztowaniach żołnierzy Armii Krajowej z miejscowości Mokre i obwodu dębickiego, a w szczególności o ich zesłaniu do jednych z najcięższych łagrów NKWD mieszczących się w Borowiczach. To główne tematy, o których opowiadał Tomasz Czapla podczas wykładu zatytułowanego „Zaczęło się w pasie frontowym. Polityka Sowietów wobec ludności polskiej w latach 1944-1946 na przykładzie wydarzeń w Mokrem”.

Był to pierwszy z cyklu kwartalnych wykładów otwartych pod hasłem Spotkania z historią, które reaktywowało Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu. Historyk Tomasz Czapla, w trakcie wykładu przedstawił również multimedialną prezentację meldunków AK oraz fotografii Dębicy z ostatnich lat wojny.

 Fot. arch. ECPiP