English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Aktualności

27 listopada 2024r. w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, będącego siedzibą Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania odbyła się na sesja popularno-naukowa pt. „Poligon Waffen-SS i obozy pracy przymusowej w Pustkowie w ujęciu historycznym oraz współczesnych badań archeologicznych”.

Okazją do organizacji spotkania była 80. rocznica ewakuacji obozów pracy przymusowej w Pustkowie, którą obchodziliśmy w tym roku. Drugim czynnikiem jest pokłosie badań archeologicznych, które Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania prowadzi od jesieni 2023 roku na terenie byłego niemieckiego poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” i obozów pracy przymusowej Pustkowa.

Sesja dotyczyła funkcjonowania poligonu Waffen-SS, obozów pracy przymusowej w Pustkowie, realiów okupacji II wojny światowej i obozów NKWD. Równie ważnym tematem sesji było przedstawienie zagadnienia ochrony miejsc pamięci narodowej i ochrony konserwatorskiej zabytków związanych z II wojną światową, a co najważniejsze zaprezentowanie wyników badań archeologicznych i planów co do dalszych prac.

Wszystkie referaty z sesji jak i wyniki badań archeologicznych zostały przedstawione w przygotowanej na tą okazję broszurze. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć i eksponatów z przeprowadzonych badań. W trakcie sesji można było również spotkać się z autorką książki o obozach pracy przymusowej w Pustkowie panią Agnieszką Kruszyńską-Idzior oraz nabyć jej publikacje, w tym najnowszą „Dębica. To co najważniejsze”.

Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim osobom, które udostępniły swoje grunty na potrzeby badań archeologicznych, jak również wszystkim wolontariuszom bez pomocy których nie udałoby się ich przeprowadzić. Podziękowania za wsparcie działań kierujemy także do władz gminy Dębica, jednostek gminnych (Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o., Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o.), Nadleśnictwa Dębica, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Rzeszowie, Stowarzyszenia H.E.K.S RING, Jednostki Strzeleckiej 2017 im. Tadeusza Münnicha w Dębicy, Moishe House, jak również do osób prywatnych.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Sesję można jeszcze obejrzeć na kanale Dębica.tv:

https://www.youtube.com/live/0QSxtdXTD4c

Fot. ECPiP/CKiB

Sesja popularno-naukowa pt.

„Poligon Waffen-SS i obozy pracy przymusowej w Pustkowie w ujęciu historycznym
oraz współczesnych badań archeologicznych”

będzie transmitowana drogą on-line na platformie YouTube.

Link z adresem do kanału YouTube z transmisją sesji:

Transmisja on-line sesji popularno-naukowej

sesja plakat kopia zmniejszone

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania zaprasza 27 listopada 2024 r. na sesję popularno-naukową pt. „Poligon Waffen-SS i obozy pracy przymusowej w Pustkowie w ujęciu historycznym oraz współczesnych badań archeologicznych”.


Przyczynkiem do planowanej sesji jest 80. rocznica ewakuacji obozów pracy przymusowej w Pustkowie, którą obchodziliśmy w tym roku. Drugim istotnym czynnikiem jest pokłosie badań archeologicznych, które Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania prowadzi od jesieni 2023 roku na terenie byłego niemieckiego poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” i obozów pracy przymusowej Pustkowa.


Sesja dotyczyć będzie funkcjonowania poligonu Waffen-SS, obozów pracy przymusowej w Pustkowie, realiów okupacji II wojny światowej i obozów NKWD. Równie ważnym tematem sesji będzie przedstawienie realiów ochrony miejsc pamięci narodowej i ochrony konserwatorskiej zabytków związanych z II wojną światową, a co najważniejsze zaprezentowanie wyników badań archeologicznych i planów co do dalszych prac.


Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i eksponatów z przeprowadzonych badań archeologicznych. Będzie również możliwość spotkania się z autorką książki o obozach pracy przymusowej w Pustkowie panią Agnieszką Kruszyńską-Idzior oraz nabycia jej publikacji, w tym najnowszej „Dębica. To co najważniejsze”.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Program sesji popularno-naukowej:


I panel - godz. 10.00-12.00
• Adam Pieniążek (Wójt Gminy Dębica) - Aby pamięć o przeszłości przetrwała – miejsca pamięci narodowej w gminie Dębica
• dr hab. Dariusz Iwaneczko (Dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie) - Obozy i więzienia sowieckie na ziemiach polskich w latach 1944-1945
• Artur Getler (Kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy) - Ziemia dębicka pod niemiecką okupacją
• dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (UR, IPN Rzeszów) - Zagłada Żydów w powiecie dębickim
• Roman Federkiewicz (Muzeum Ziemi Leżajskiej) - Losy mieszkańców Leżajska wywiezionych do obozu pracy przymusowej w Pustkowie 1943-1945

Przerwa kawowa

II panel - godz. 12.30-15.00

• Łucja Szumańska (ECPiP) – Historia niemieckiego poligonu SS i obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz działalność Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania
• dr Jacek Magdoń (OBEN IPN Rzeszów) - Park Historyczny Blizna im. Wywiadu Armii Krajowej jako miejsce pamięci narodowej
• Barbara Uliasz (Inspektor Wojewódzki Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie) - Problematyka ochrony cmentarzy i grobów wojennych
• Jakub Pałys (WUOZ Delegatura w Rzeszowie) - Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w ujęciu prawnym
• Michał Czarnik (Archeolog) - Prace archeologiczne w latach 2023-2024 jako przyczynek do badań nad historią poligonu SS i obozów pracy przymusowej w Pustkowie

Szanowni Państwo,

od 1 listopada 2024 r.
Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie
będzie wyłączona ze zwiedzania indywidualnego.


W okresie tym będzie istniała możliwość zwiedzania Ekspozycji
dla grup zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji
telefonicznej (887 628 900) i mailowej (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

zakończenie sezonu turystycznego