English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Szkolne wycieczki z Nagawczyny i Dębicy w Ekspozycji - 2-8.06.2021 r.

PSP Nagawczyna2Uczniowie wraz z Opiekunami
z
Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nagawczynie


SZk P 12 Debica2Uczniowie wraz z Opiekunami

Szkoły Podstawowej nr 12 im. Armii Krajowej w Dębicy

Pod koniec maja i początkiem czerwca Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez indywidualnych i zbiorowych miłośników historii.

Dużą rolę odegrały tu zmniejszenie obostrzeń pandemicznych, niedawna "Noc Muzeów", podczas której zaprezentowano odświeżone stałe wystawy oraz nową wystawę czasową.

Dlatego w pierwszych dniach czerwca br. Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie odwiedziły szkolne wycieczki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nagawczynie i Szkoły Podstawowej nr 12 im. Armii Krajowej w Dębicy. Wśród kilkudziesięcioosobowej grupy znaleźli się uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami.

Program zwiedzania Ekspozycji tradycyjnie opierał się o zapoznanie się z naszymi zasobami, wyeksponowanymi w stałych i czasowych i wystawach. Jako pierwszą młodzież zobaczyła wystawę czasową pt. "ŻYCIE ŻOŁNIERZA POLSKIEGO W ŚWIETLE KORESPONDENCJI PROWADZONEJ Z OBOZÓW JENIECKICH GROSS BORN, MURNAU, NEUBRANDENBURG ORAZ WOLDENBERG: karty korespondencyjne, pocztówki, znaczki i stemple, dokumenty, zdjęcia, druki i inne."". 

Wystawa czasowa poświęcona jest korespondencji prowadzonej przez żołnierzy polskich osadzonych w niemieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej. Obozy jeńców wojennych dzieliły się na dwa rodzaje: stalagi dla szeregowców, podoficerów i podchorążych oraz oflagi, gdzie umieszczeni byli oficerowie. Spośród wszystkich obozów, cztery: GROSS BORN, MURNAU, NEUBRANDENBURG oraz WOLDENBERG zyskały sobie szczególną sławę. Z nimi związana jest niezwykle interesująca historia "odrutowanych znaczków", jak je ktoś nazwał i dzieje poczt polskich w niemieckich obozach jenieckich.
Warto bowiem wspomnieć, że w zorganizowanych na terenie Rzeszy i ziemiach okupowanych, w obozach jenieckich, Niemcy pozwolili na funkcjonowanie oficjalnej poczty i wymianę korespondencji. Na szczególną uwagę zasługują materiały korespondencyjne, jakie powstały w obozach, które tworzone były przez samych jeńców polskich...
Przypomnijmy, że w wystawie czasowej, wykorzystano zbiory archiwalne Sebastiana Zaborniaka, kolekcjonera z Paszczyny

Następnie uczniowie zwiedzili dwie stałe wystawy Ekspozycji, mianowicie barak żołnierski, w którym przedstawiona jest historia poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager oraz barak więźniarski, ukazujący martyrologię więźniów niemieckich obozów pracy przymusowej Pustkowa. 

Stałe wystawy pt. "Historia poligonu SS Truppenübungsplatz Heidelager oraz niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie" prezentowane w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie, obrazują historię i działanie niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz niemieckiego poligonu Waffen – SS, w kontekście dziejów całego powiatu dębickiego i jego mieszkańców, w okresie II wojny światowej. Prezentowane na wystawie dokumenty, fotografie oraz eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy, Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Zbiorów i Archiwum Rodziny Wesołowskich, Archiwum Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Dębicy, a także wielu osób prywatnych - mieszkańców Gminy Dębica i okolic.

Po zwiedzaniu Ekspozycji młodzież wraz z opiekunami udała się na Królową Górę - Górę Śmierci, gdzie oddali hołd ofiarom II wojny światowej.