English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Podsumowanie konkursu "100. Niepodległa 1918-2018"

DSC 1023

Fot. arch. ECPiP

W dniu 23 listopada 2018 r. w Domu Kultury w Pustkowie - Osiedlu odbył się drugi etap konkursu historycznego ''100. Niepodległa 1918-2018''. Głównym organizatorem konkursu było Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania. Partnerem w organizacji tej patriotyczno – historycznej inicjatywy, związanej z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości było również Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W finale rywalizowały ze sobą cztery osoby z sześciu, które się do niego zakwalifikowały:
1. Michał Mosior (kl. VIII) Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, opiekun: Monika Kusibab,
2. Kinga Nylec (kl. VIII) Zespół Szkół w Latoszynie, opiekun: Henryk Mirus,
3. Oliwia Sidor (kl. III Gimn.) Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stobiernej, opiekun: Tomasz Świerczek,
4. Maciej Szewczyk (kl. VIII) Zespół Szkół w Latoszynie, opiekun: Henryk Mirus.

Konkurs składał się z trzech rund. W każdej rundzie uczestnicy mieli po trzy szanse. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi otrzymywali po 10 punktów. W rundzie pierwszej wszyscy uczestnicy musieli odpowiedzieć na dwa pytania. Ci, którzy odpowiedzieli, co najmniej na jedno pytanie, przeszli dalej. I tak, do drugiej rundy zakwalifikowali się wszyscy czterej uczestnicy. W rundzie drugiej zaplanowano nieograniczoną ilość pytań, aż do wyłonienia trzech finalistów.

Do ostatniej, trzeciej rundy przeszły trzy osoby: Michał Mosior, Kinga Nylec oraz Oliwia Sidor. Prowadzący zadawał im pytania na refleks. Uczestnik, który zgłosił się do odpowiedzi jako pierwszy i udzielił poprawnej odpowiedzi na trzy pierwsze pytania mógł od tego momentu wskazywać do odpowiedzi swoich przeciwników. Jeżeli wskazał na siebie, wówczas otrzymywał 20 punktów za prawidłową odpowiedź. W tej rundzie wszyscy finaliści mieli po trzy szanse. Za każdą złą odpowiedź następowała utrata jednej szansy. W trakcie całego konkursu uczestnicy odpowiadali przy użyciu specjalnego systemu do testów, zaznaczając odpowiedzi za pomocą pilotów.

Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji pomiędzy trójką finalistów, wyłoniono zwycięzcę - Oliwię Sidor. Drugie miejsce zajęła Kinga Nylec, a trzecie miejsce Michał Mosior.
Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono wyróżnienia za udział oraz nagrody pocieszenia, natomiast finaliści otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe i pieniężne:
I miejsce – 400 zł Oliwia Sidor
II miejsce – 300 zł Kinga Nylec
III miejsce – 200 zł Michał Mosior
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Słowa podziękowania kierujemy do Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie za użyczenie systemu do testów dzięki któremu przeprowadzony został finał konkursu. Dziękujemy również panu Andrzejowi Suliszowi za obsługę techniczną konkursu oraz wszelką pomoc.

Finał konkursu przeprowadzono pod nadzorem Komisji, w skład której weszli: dr Jacek Magdoń pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Dorota Sadkowska-Kaczka historyk z Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie - Osiedlu, Marcin Ciszek dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Sylwia Zapał wicedyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Łucja Szumańska historyk, pracownik CKiB Gminy Dębica oraz Marian Matkowski historyk, pracownik CKiB Gminy Dębica.