English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Zaproszenie na ‘’Spotkanie z Historią’’ - 23.03.2018 r.

2018 03 23 Spotkanie z Historia ECPiP CKiB Pustkow Osiedle midi

Serdecznie zapraszamy na "SPOTKANIE Z HISTORIĄ", które odbędzie się w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w dniu 23.03.2018 r. o godz. 18.00 w sali kinowej Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Pustków Osiedle 26 A.

Podczas tego spotkania wykład pt. "Major Hieronim Dekutowski ps. ‘’ZAPORA’’ – Żołnierz Wyklęty" wygłosi wiceprezes Stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” z Mielca pan Romuald Rzeszutek.

Temat i bohater spotkania nie są przypadkowe, ponieważ w miesiącu marcu przypada - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaś major Hieronim Dekutowski ps. ‘’ZAPORA’’ jako człowiek, harcerz, żołnierz wrześniowy, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ‘’Cichociemny’’, żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierz wyklęty, a przede wszystkim gorący patriota, wielki Polak i niezłomny bohater, który wpisał się wielkimi zgłoskami na karty naszej historii. To wspaniały przykład dla współczesnego pokolenia Polaków i postać wybitna w dziejach naszej Ojczyzny.

Również osoba prelegenta nie jest przypadkowa. Pochodzący z Mielca Romuald Rzeszutek jest działaczem społecznym, radnym miejskim i pasjonatem historii, który wraz z członkami Stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” uczestniczy w wielu projektach poświęconych upamiętnieniu i przybliżeniu historii polskiego podziemia niepodległościowego. Wśród wielu przedsięwzięć, warto wymienić udział w uroczystościach patriotycznych, państwowych i religijnych, inscenizacjach, przedstawieniach i rekonstrukcjach historycznych, spotach i teledyskach ubarwiających piosenki oraz koncerty patriotyczne, a także w produkcjach fabularyzowanych filmów dokumentalno – historycznych.

Wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie