English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Uroczystości na Górze Śmierci - 26 kwiecień 2017 r.

26 kwietnia 2017 r.  odbyły się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Pustkowie. Oddanie hołdu i przywrócenie pamięci o tysiącach więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie stało się lokalną tradycją kultywowaną od wielu lat. Jest to także okazja do uczczenia pamięci wszystkich Rodaków, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Na tegoroczne uroczystości przybył z synową Jolantą Szuro Pan Stanisław Szuro z Krakowa oraz Pan Stanisław Ładziak i Pan Bronisław Zdybel ze Zdziłowic, byli więźniowie obozu pracy przymusowej w Pustkowie. Ogromnie cenimy obecność świadków tamtych wydarzeń, gdyż z roku na rok jest ich wśród nas coraz mniej. Swoim przybyciem i słowem skierowanym do zebranych zaszczyciła nas także Pani Zofia Jabłonowska-Ratajska, wnuczka księżnej Heleny Jabłonowskiej, szczególnie zaangażowanej w pomoc represjonowanym w czasie okupacji, której imię nosi Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie-Osiedlu. Przy okazji jej przybycia Wójt Stanisław Rokosz zadeklarował, iż wystąpi o pośmiertne uhonorowanie księżnej Jabłonowskiej statuetką „Zasłużony dla Gminy Dębica”. Na Górze Śmierci zgromadziły się również rodziny byłych więźniów, przedstawiciele kół wojewódzkich i terenowych Związków Kombatantów RP, przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, reprezentujący władze zarówno na szczeblu państwowym, regionalnym i lokalnym. Jak co roku w wydarzeniu uczestniczyli harcerze, a także poczty sztandarowe szkół regionu dębickiego oraz ropczycko – sędziszowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszystkich przybyłych gości powitał Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz. Podkreślił sens i znaczenie corocznych spotkań na Górze Śmierci słowami: „Czyny z czasem ulegają zatarciu, ale pamięć jest wartością ponadczasową – nasza obecność wpisuje się w tą wartość.” Następnie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Józef Makowski – rezydent Parafii pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski w Ostrowie. Po Mszy Świętej dzieci i młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie – Osiedlu zaprezentowały program artystyczny odnoszący się do tragicznej historii czasów okupacji. Następnie odbył się  Apel Pamięci prowadzony przez kompanię honorową 16 Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska, na zakończenie którego oddano salwę honorową. Wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystościach podziękował wójt Gminy Dębica. Kilka słów o obozowej rzeczywistości skierował do uczestników uroczystości Pan Stanisław Szuro. Przekazał także na ręce Wójta Stanisława Rokosza korespondencję, grypsy i wiersze wysyłane z obozu w Pustkowie do rodziny. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem na Górze Śmierci oraz zwiedzenie Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przez przybyłych gości.

26 kwietnia 2017r. obchodziliśmy także 5 rocznicę otwarcia Ekspozycji Historyczno - Dydaktycznej przy Górze Śmierci. Po zakończeniu uroczystości na Górze Śmierci, ich uczestnicy udali się na Ekspozycję gdzie otwarto czasową wystawę fotografii poświęconą działalności Ekspozycji Historyczno - Dydaktycznej przy Górze Śmierci. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2017 r. w godzinach otwarcia Ekspozycji.

Oprawa muzyczna uroczystości została przygotowana przez Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Gmina-Dębica oraz Chór Parafialny z Pustkowa – Osiedla.

Organizatorami kwietniowych uroczystości patriotycznych była Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica przy ścisłym współudziale Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta Ropczyce, Gminy Ostrów, Parafii pw. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu.