English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Nowa wystawa czasowa w siedzibie Ekspozycji

Już od 4 listopada br. w siedzibie Ekspozycji historyczno - dydaktycznej przy Górze Śmierci będzie można zobaczyć nową wystawę czasową zatytułowaną "Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie z lat 1944 - 1956". Wystawa ukazuje dawne siedziby polskich i sowieckich jednostek aparatu bezpieczeństwa, areszty, więzienia i miejsca zbrodni, dokonanych przez komunistycznych funkcjonariuszy na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego. Celem wystawy jest przypomnienie tych miejsc i wydarzeń poprzez zaprezentowanie zdjęć archiwalnych, dokumentów, relacji oraz fotografii zachowanych do dziś śladów epigraficznych, pozostawionych przez więźniów w aresztach i więzieniach. Ze względu na to, iż koniec II wojny światowej wcale nie zakończył czasu niewoli narodu polskiego, zdecydowano się, w miejscu tak tragicznym jak obszar hitlerowskich obozów pracy przymusowej, ukazać dalszą drogę Polaków ku niepodległej ojczyźnie, tym razem w kontekście ich walki z komunizmem i konsekwencji jakie za to ponosili.


 

 ladZbrodni

Fot. ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

Wystawa pochodzi z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i prezentowana będzie do końca lutego 2015 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych najnowszą historią regionalną!

Przypominamy, że od 1 października, w związku z rozpoczęciem sezonu zimowego, zmieniają się godziny otwarcia Ekspozycji historyczno - dydaktycznej przy Górze Śmierci. Ekspozycję można będzie zwiedzać od wtorku do piątku w godz: 8:00 - 16:30 oraz w soboty i niedziele, w godz: 12:00 - 16:00. (Ostatni zwiedzający wchodzą na pół godziny przed zamknięciem Ekspozycji). Serdecznie zapraszamy.