English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Zaproszenie na Uroczystości Religijno - Patriotyczne na Górze Śmierci w Paszczynie - 24.04.2024 r.

2024 04 24 Uroczystosci R P na GS web

 

 

24 kwietnia 2024r. o godz. 10.00 odbędą się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Paszczynie, związane z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej oraz 8️⃣0️⃣ rocznicą likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez hitlerowców obozów pracy przymusowej Pustkowa. Naszym wspólnym obowiązkiem jest Pamięć o dramacie ludzi, którym przyszło zmierzyć się z okrucieństwem wojny i totalitaryzmu. Wszyscy winniśmy czynić starania o zachowanie tej Pamięci dla następnych pokoleń, ponieważ tylko ona powoduje, że ofiara wszystkich osób, które w tamtych czasach straciły życie, nie poszła na marne. Po uroczystej Mszy Świętej w intencji wolnej Ojczyzny wspólnie staniemy do Apelu Poległych.
Tegorocznym uroczystościom towarzyszyć będzie otwarcie gościnnej wystawy czasowej #StolenMemory
Niezależnie od tego, czy były to zegarki, obrączki ślubne, dokumenty czy zdjęcia, naziści odbierali ludziom przywiezionym do obozów koncentracyjnych wszystkie rzeczy osobiste, aby pozbawić ich nie tylko wolności, ale również godności i tożsamości.
Arolsen Archives do dziś przechowują około 2500 kopert z rzeczami osobistymi byłych więźniów. W 2016 instytucja ta zainicjowała kampanię #StolenMemory, w ramach której poszukuje rodzin ofiar, aby zwrócić im zachowane przedmioty. Wystawa objazdowa została przygotowana w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat ich rzeczy osobistych. Na pięciu plakatach można zobaczyć przedmioty należące do osób, których rodziny zostały już odnalezione przez Arolsen Archives i wolontariuszy. Na pozostałych pięciu znajdują się rzeczy i historie osób, których bliskich jeszcze nie odnaleziono. Wystawa zawiera również informacje na temat kontekstu historycznego, dotyczącego narodowosocjalistycznego systemu obozowego.

Więcej: https://www.stolenmemory.org/pl/

Zobacz także:
https://ckib.pl/aktualnosci/uroczystosci-w-80-rocznice-likwidacji-obozu-1357.html