English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Aktualności

IMG 20240420 WA0011
fot. Bartosz Wolak

 437971928 847021733903081 7684764896810657236 n

fot. Anna Starzak

W ostatnich miesiącach, a szczególnie w miesiącu kwietniu br. na Górze Śmierci, parkingach i w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej prowadzone były prace porządkowe, w których uczestniczyli:

Firma Lignum Wojciech Wolak z Paszczyny

Pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego z Brzeźnicy,

Pracownicy Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z Młodzieżową Grupą Pożarniczą

oraz Uczniowie kl. VI A z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu, wśród których byli także Członkowie Uczniowskiej Straży Góry Śmierci.

Podczas tych prac wycięto niebezpieczne drzewa oraz suche konary i gałęzie, wykoszono trawę na Górze Śmierci oraz Ekspozycji i poboczach dróg,wyczyszczono parkingi, uprzątnięto ze śmieci cały teren wokół wspomnianych miejsc.

Dbałość o Miejsca Pamięci Narodowej jest z jednej strony naszym obowiązkiem, a z drugiej świadczy o naszym patriotyzmie i poszanowaniu dla Ofiar II wojny światowej i uczczeniu Bohaterów Narodowych.

Wszystkim Tym Osobom i Instytucjom, składamy serdeczne podziękowania.

We środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 10.00 odbędą się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Paszczynie, związane z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej oraz 8️⃣0️⃣ rocznicą likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez hitlerowców obozów pracy przymusowej Pustkowa.

 

 fot. Bartosz Wolak


fot. Anna Starzak

 

 

 

 

 

2024 04 24 Uroczystosci R P na GS web

 

 

24 kwietnia 2024r. o godz. 10.00 odbędą się coroczne Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Paszczynie, związane z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej oraz 8️⃣0️⃣ rocznicą likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez hitlerowców obozów pracy przymusowej Pustkowa. Naszym wspólnym obowiązkiem jest Pamięć o dramacie ludzi, którym przyszło zmierzyć się z okrucieństwem wojny i totalitaryzmu. Wszyscy winniśmy czynić starania o zachowanie tej Pamięci dla następnych pokoleń, ponieważ tylko ona powoduje, że ofiara wszystkich osób, które w tamtych czasach straciły życie, nie poszła na marne. Po uroczystej Mszy Świętej w intencji wolnej Ojczyzny wspólnie staniemy do Apelu Poległych.
Tegorocznym uroczystościom towarzyszyć będzie otwarcie gościnnej wystawy czasowej #StolenMemory
Niezależnie od tego, czy były to zegarki, obrączki ślubne, dokumenty czy zdjęcia, naziści odbierali ludziom przywiezionym do obozów koncentracyjnych wszystkie rzeczy osobiste, aby pozbawić ich nie tylko wolności, ale również godności i tożsamości.
Arolsen Archives do dziś przechowują około 2500 kopert z rzeczami osobistymi byłych więźniów. W 2016 instytucja ta zainicjowała kampanię #StolenMemory, w ramach której poszukuje rodzin ofiar, aby zwrócić im zachowane przedmioty. Wystawa objazdowa została przygotowana w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat ich rzeczy osobistych. Na pięciu plakatach można zobaczyć przedmioty należące do osób, których rodziny zostały już odnalezione przez Arolsen Archives i wolontariuszy. Na pozostałych pięciu znajdują się rzeczy i historie osób, których bliskich jeszcze nie odnaleziono. Wystawa zawiera również informacje na temat kontekstu historycznego, dotyczącego narodowosocjalistycznego systemu obozowego.

Więcej: https://www.stolenmemory.org/pl/

Zobacz także:
https://ckib.pl/aktualnosci/uroczystosci-w-80-rocznice-likwidacji-obozu-1357.html

 

1fcfd4dc 8914 453f 9e7d 8bb00c3f9ecbfot. Archiwum ECPiP

W dniu dzisiejszym, po godzinie 9.00 rano Patrol Saperów z Rzeszowa podjął, znaleziony w weekend przez naszą ekipę poszukiwawczą, granat z czasów działań wojennych w 1944 roku. 

Był to granat ręczny odłamkowy (zaczepny) RG-42 – konstrukcji radzieckiej z okresu II wojny światowej. Zapalnik w tym granacie uzbraja się w chwili rzutu, powodując wybuch po upływie niespełna 3,2-4 sekund. Promień rażenia tego granatu wynosił 15-20 metrów.

W tego typu granaty uzbrojeni byli żołnierze Armii Czerwonej w czasie działań wojennych. Granaty RG-42, były używane również w okresie powojennym, nie tylko w armii radzieckiej, ale także w armiach Układu Warszawskiego oraz krajach „trzeciego świata”.
Granaty RG-42 były produkowane również w PRL-u od 1948 roku.

Podczas naszych prac napotkaliśmy już jeden groźny niewybuch z czasów II wojny światowej (pocisk artyleryjski kalibru 105 mm), który podjęty został przez Saperów na początku stycznia br. 
Mamy świadomość, że jeszcze niejeden raz spotkamy się podczas naszych badań archeologicznych na podobne pozostałości z czasów wojny.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie ruszać, nie przenosić takich znalezisk, jest to bardzo niebezpieczne, natomiast za każdym razem należy powiadomić Policję oraz wezwać Patrol Saperów.

Kierujemy podziękowania dla Funkcjonariuszy Policji z Komisariatu Brzeźnicy, za dopilnowanie miejsca znalezienia niewybuchu do czasu przybycia Patrolu Saperskiego.

 

 

 

2024 02 23 plakat SzH Estonczycy

 

      Serdecznie zapraszamy na kolejne "Spotkanie z Historią", które odbędzie się w dniu 23 lutego 2024 r., o godzinie 18.00, w sali widowiskowej w Domu Kultury CKiB w Pustkowie-Osiedlu 26 A.

Wykład pt. "Legion Estoński na poligonie SS "Heidelager" w Pustkowie" poprowadzi pan Jacek Cielecki.

Prelekcja dotyczyć będzie formowania, bytności i struktury Legionu Estońskiego na poligonie SS "Heidelager" w Pustkowie. Będzie można zapoznać się z niepublikowanymi do tej pory w języku polskim wspomnieniami estońskich żołnierzy, zdjęciami i pamiętnikami stworzonymi przez w/w żołnierzy.

Prelegent "Spotkania z Historią" pan Jacek Cielecki jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału we Wrocławiu. Jest historykiem i badaczem zagadnień związanych z II wojną światową na Śląsku tj. działania zbrojne i obozy pracy. Od kilkunastu lat związany z historią i kulturą Estonii. Autor opracowań i książek poświęconych udziałowi Estończyków w II wojnie światowej. W swojej pracy kładzie szczególny nacisk na jednostki estońskie w szeregach armii niemieckiej na frontach II wojny światowej. Jego dwutomowa publikacja "Nadzieja wdeptana w błoto" poświęcona walkom estońskiej dywizji SS na Śląsku w 1945 roku odniosła sukces i była pierwszą tego typu monografią przetłumaczoną na język estoński. W chwili obecnej pracuje nad monografią Legionu Estońskiego utworzonego na terenie poligonu SS "Heidelager" w Pustkowie i wydzielonego z niego 1. Ochotniczego Batalionu Grenadierów Pancernych SS "Narwa".

Wstęp wolny

Zapraszamy