Materiały wideo o
Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania
oraz
Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie:
***
Redakcja PTVR - Noc muzeów w Gminie Dębica
Redakcja PTVR - Zaproszenie na Noc muzeów w Gminie Dębica
***
Pod hasłem „Miejsca Pamięci Narodowej - depozytariuszem martyrologii narodów. Współczesne wyzwania, problemy i szanse rozwoju na przykładzie Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania” rozpoczęło się I SYMPOZJUM NAUKOWE w sali widowiskowej Domu Kultury W Pustkowie-Osiedlu.
O godz. 12:00 Marcin Ciszek dyrektor CKiB w obecności Stanisława Rokosza i zaproszonych gości dokonał otwarcia i przywitania zaproszonych do udziału w I Sympozjum Naukowego prelegentów oraz uczestników on-line.
***
***
***
***
Podkarpacka Komisja Fimowa udostępniła na platformie YouTube
film pt."W pięknym Pustkowie koło Dębicy...'' w reż. Pauliny Ibek
Rok produkcji: 2019
Reżyser: Paulina Ibek
Producent: BM Production s.c. Maciej Dźwigaj
Czas trwania: 35 min.
***
Film pt. „Kobiety w obozie pracy przymusowej w Pustkowie – śladami Julii Najuch” powstał w ramach konkursu na projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno”. Jest to udokumentowana relacja rodziny byłej więźniarki obozu pracy przymusowej w Pustkowie – Julii Najuch. Zawiera zarówno ukazaną scenkowo historię życia kobiety jak i opowiedzianą genezę powstania obozu pracy.
Wywiadu udzieliła praprawnuczka – Wiktoria Lesiak. Film stworzyły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy: Aleksandra Domańska, Wiktoria Lesiak oraz Anastazja Tomaszewska przy współpracy z Ekspozycją Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, znajdującego się w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. Uczennice zapraszają do obejrzenia oraz odwiedzenia Ich profilu na Instagramie o nazwie: “sladamijuliinajuch”, gdzie publikowane są posty związane z historią poligonu SS Trupennübungsplatz Heidelager Pustków.
***
„Świat musi pamiętać o ludziach, niemieckich ofiarach”.
Festiwal NNW w Pustkowie.
WIDEO i ZDJĘCIA
Filmy historyczne, dyskusje i warsztaty filmowe oraz dla organizacji pozarządowych wypełniły dwudniową retrospektywę Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Pustkowie k/Mielca. Podczas uroczystej gali uhonorowaliśmy lokalnych bohaterów ważnych dla polskiej wolności. Patronem medialnym wydarzenia był portal wPolityce.pl.
//////
https://wpolityce.pl/historia/528615-festiwal-nnw-w-pustkowie-wideo-i-zdjecia
***
"W pięknym Pustkowie koło Dębicy..." - Zwiastun filmu
“W pięknym Pustkowie koło Dębicy…” opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).
Dzięki opowieści byłych więźniów – Stanisławy Imiołek, Stanisława Szuro oraz Kazimierza Rzucidło w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Obraz jest opowieścią także o teraźniejszości. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.
Reżyseria: Paulina Ibek
Czas trwania: 35 min.
Producentem filmu jest firma BM Production s.c.
Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2019.
Koproducentem filmu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Wstęp do filmu podczas premiery: Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.
Wydarzenie odbędzie się 30 STYCZNIA O GODZ. 17:30.
Wstęp na projekcję za okazaniem BEZPŁATNEJ WEJŚCIÓWKI, które będą czekały na osoby zainteresowane w portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie od dnia 17 stycznia br.
źródło: https://www.facebook.com/events/569582160296586/
***
***
***
***
***
***
***
***
***
***
***
***