f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - 33. Batalion Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej z Dębicy na Ekspozycji - 8.10.2017 r.

DSC 0003

Archiwum ECPiP

8 października w niedzielę na Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną przy Górze Śmierci przybył 33. Batalion Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej z Dębicy. Była to 80 osobowa grupa żołnierzy na czele z dowódcami ppłk. Rolandem Waszkowiakiem i por. Wojciechem Iwasieczko. W towarzystwie przewodników żołnierze WOT zapoznali się z historią niemieckiego poligonu wojskowego Waffen - SS „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940-1944) oraz Zwangsarbeitslager Pustków (niemieckie obozy pracy przymusowej w Pustkowie, istniejące również w okresie 1940 - 1944). Żołnierze z uwagą oglądali wystawy stałe w baraku żołnierskim i więziennym znajdujące się na Ekspozycji. Ich uwagę zwróciły licznie zebrane eksponaty wśród, których są setki unikalnych zdjęć, dokumentów oraz przedmiotów. Wszystkie te eksponaty pochodzą z czasów II wojny światowej, a znajdowały się na wyposażeniu obiektów wojskowych poligonu i obozów pracy przymusowej. Podczas zwiedzania Ekspozycji, żołnierze obok historii mieli okazję dowiedzieć się również o współczesnej działalności powstałego w 2009 roku przy Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica - Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.
Kolejnym punktem zwiedzania była Góra Śmierci. Przy pomniku ofiar obozów pracy, a także komorze gdzie składowano zwłoki więźniów oraz przy palenisku krematoryjnym, żołnierze dowiedzieli się o tragicznym losie więźniów. Prochy ofiar obozów rozsypane pod ziemią po dzień dzisiejszy spoczywają na Górze Śmierci.

M.M.