f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Eksponat miesiąca - Korpus niemieckiej miny przeciwpiechotnej betonowej typu Stockmine 43/II (Betonmine)

EM 02 2017

Fot. arch. ECPiP

Korpus niemieckiej miny przeciwpiechotnej betonowej typu Stockmine 43/II (Betonmine)

Stockmine 43 nazywana niekiedy również Betonmine, była miną przeciwpiechotną z korpusem betonowym, produkowaną w Niemczech od 1943 r.

Mina składała się z betonowego korpusu w kształcie walca z wtopionymi metalowymi odłamkami (w ostatnich miesiącach II wojny światowej wtapiano także elementy ceramiczne, czy kawałki utwardzonej papy). Rozróżniano dwa rodzaje Betonmine: Stockmine 43/I oraz Stockime 43/II. W przypadku Stockmine 43/I zarówno górna, jak i dolna krawędź pozostawały wyprofilowane na kształt ściętego stożka, natomiast w  modelu Stockime 43/II element ten występował tylko w części górnej. Wewnątrz korpusu wydrążony był kanał o długości 140 mm i średnicy 35 mm, przeznaczony do instalowania ładunku wybuchowego. Po przeciwległej stronie jego wlotu umieszczona była metalowa tuleja o średnicy 15 mm (mocowana na stałe), w którą wkładano zapalnik. W dolnej części korpusu znajdował się otwór na drewniany kołek na którym ustawiano minę i wbijano w ziemię. Od zawleczki zapalnika przeprowadzano drut odciągowy, który przywiązywano do drugiego kołka, lub innego drzewa. Przechodzący żołnierz zahaczał nogą o drut, wyciągał zawleczkę zabezpieczającą z zapalnika co powodowało zwolnienie napiętej iglicy, która uderzała w spłonkę detonującą. Następował wybuch miny. Korpus malowano farbą ciemnozieloną lub piaskowoszarą.

Prezentowany eksponat to betonowy korpus miny przeciwpiechotnej typu Stockmine 43/II (Betonmine). Posiada nieliczne pęknięcia i ubytki przez które widać skorodowane kawałki metalu. Kolor piaskowoszary. Brak zapalnika i drewnianego drążka, którym wbijano minę w ziemię.

Wymiary korpusu:

  • długość – 160 mm
  • średnica – 70 mm
  • średnica kanału – 35 mm
  • średnica otworu zapalnika – 15 mm
  • masa – 2100 g

Masa zatopionych odłamków – 1400 g

Masa ładunku wybuchowego – 100 g

Pole rażenia:

  • maksymalne – 60 m
  • optymalne – 10 m

Masa bojowa – 2230 g


Dar Pana Pawła Bochniewicza