f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych 2015

18 września odbyło się Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci. Spotkanie to, współorganizowane przez Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania oraz parafię pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w Pustkowie – Osiedlu jest już wieloletnią tradycją.

W tym roku rozważania drogi krzyżowej poświęcone były tragicznym losom więźniów obozów pracy przymusowej w Pustkowie. Ich relacje z pobytu w obozie mogli usłyszeć wszyscy uczestnicy Spotkania, którzy podążali Drogą Cierpienia na Górę Śmierci – miejsce gdzie palono ciała zmarłych więźniów. Nabożeństwo wzbogaciły swoją obecnością relikwie Krzyża Świętego, które każdy mógł ucałować. Całej drodze krzyżowej przewodniczył ksiądz Albert Adamczyk z parafii św. Stanisława Biskupa w Pustkowie – Osiedlu. Podobnie jak w ubiegłym roku, na Spotkanie przybyła młodzież z całego dekanatu Pustków – Osiedle, żołnierze ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Dębicy oraz parafialny zespół muzyczny, który zadbał o oprawę muzyczną.

Po zakończeniu nabożeństwa historyk Justyna Wnęk, pracownik Ekspozycji historyczno – dydaktycznej przy Górze Śmierci poprowadziła wykład na temat historii trzech obozów pracy przymusowej w Pustkowie – dla Żydów, jeńców radzieckich i Polaków, jakie funkcjonowały przy poligonie Waffen SS w okresie II wojny światowej. Była to doskonała lekcja historii dla wszystkich uczestników Spotkania, którzy po jego zakończeniu mieli możliwość zwiedzenia Ekspozycji historyczno - dydaktycznej przy Górze Śmierci.