f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Media

Materiały wideo

Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania
i
Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie:

***

 „Świat musi pamiętać o ludziach, niemieckich ofiarach”.
Festiwal NNW w Pustkowie.
WIDEO i ZDJĘCIA

Filmy historyczne, dyskusje i warsztaty filmowe oraz dla organizacji pozarządowych wypełniły dwudniową retrospektywę Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Pustkowie k/Mielca. Podczas uroczystej gali uhonorowaliśmy lokalnych bohaterów ważnych dla polskiej wolności. Patronem medialnym wydarzenia był portal wPolityce.pl.

//////

https://wpolityce.pl/historia/528615-festiwal-nnw-w-pustkowie-wideo-i-zdjecia

***

"W pięknym Pustkowie koło Dębicy..." - Zwiastun filmu

“W pięknym Pustkowie koło Dębicy…” opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów – Stanisławy Imiołek, Stanisława Szuro oraz Kazimierza Rzucidło w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Obraz jest opowieścią także o teraźniejszości. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Reżyseria: Paulina Ibek
Czas trwania: 35 min.
Producentem filmu jest firma BM Production s.c.
Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2019.
Koproducentem filmu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Wstęp do filmu podczas premiery: Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.

Wydarzenie odbędzie się 30 STYCZNIA O GODZ. 17:30.

Wstęp na projekcję za okazaniem BEZPŁATNEJ WEJŚCIÓWKI, które będą czekały na osoby zainteresowane w portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie od dnia 17 stycznia br.

źródło: https://www.facebook.com/events/569582160296586/

***

***