fot. arch. ECPiP
W dniu 22 września br. Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie odwiedzili sołtysi ze Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego. Po wstępie opowiadającym o historii powstania Ekspozycji grupa najpierw obejrzała dwie pierwsze wystawy czasowe, poświęcone byłym więźniom niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie.
W baraku żołnierskim, przewodnik przybliżył historię utworzenia i funkcjonowania niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager”. Poligon SS istniał w okresie 1940 - 1944, do wkroczenia wojsk I Frontu Ukraińskiego. Uzupełnieniem omawianych treści był wyświetlony film o poligonie.
Wyeksponowana pomiędzy barakami "Ściana narodów", ukazała zwiedzającym ogrom ofiar pochodzących z wielu różnych narodów.
W baraku więźniarskim, przewodnik opowiedział o losach więźniów niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie. Wśród więźniów obozów znaleźli się Polacy, Romowie, Żydzi i jeńcy sowieccy z Armii Czerwonej. Podczas istnienia poligonu SS, więźniowie zmuszani byli do niewolniczej pracy na rzecz III Rzeszy Niemieckiej. Poprzez głodzenie, tortury i egzekucje, zginęło co najmniej 15 tysięcy więźniów. W baraku więźniarskim odbyła się projekcja drugiego filmu, który z kolei opowiada o martyrologii więźniów obozów w Pustkowie.
Następnie grupa udała się na Górę Śmierci, aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej.
fot. arch. ECPiP