English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Relacja z "Obchodów 80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu pracy przymusowej dla Polaków w Pustkowie" - 16.09.2022 r.

 DSC 0081

W dniu 16 września 2022 r. odbyły się obchody "80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu pracy przymusowej dla Polaków w Pustkowie”.
Na uroczystości przybyła 15-osobowa grupa z powiatu janowskiego na czele z Barbarą Fuszarą - Skarbnik Powiatu w Janowie Lubelskim, Józefem Wielebą - Członkiem Zarządu Powiatu w Janowie Lubelskim, Aleksandrem Zdyblem ze Zdziłowic - radnym Gminy Godziszów.

Wszystkich uczestników uroczystości przywitał w imieniu władz Gminy Dębica, Marcin Ciszek dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie-Osiedlu.

Zgodnie z planem wydarzenie rozpoczęło się po godzinie 17.00 w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie, wykładem o historii poligonu SS i obozach pracy przymusowej Pustkowa, wygłoszonym przez dr. Jacka Magdonia, pracownika naukowego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Po wykładzie było wiele pytań do prelegenta, na które wyczerpująco udzielał odpowiedzi.

Kolejnym punktem było XI Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci w Paszczynie, na które już o zmroku, przy świecach i pochodniach, z udziałem przybyłych gości, mieszkańców Gminy Dębica, młodzieży szkolnej i kapłanów Dekanatu Pustków-Osiedle, złożyły się Droga Krzyżowa z rozważaniami religijnymi (ks. Dziekan Roman Woźny parafia Pustków-Osiedle) i historycznymi (pracownicy ECPiP CKiB: Marian Matkowski i Łucja Szumańska).

Po Drodze Krzyżowej miała miejsce modlitwa za zmarłych, bohaterów i ofiary II wojny światowej oraz z Ojczyznę przy pomniku na Górze Śmierci (ks. Dziekan Roman Woźny parafia Pustków-Osiedle) oraz gawęda historyczna poświęcona martyrologii polskich więźniów niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie (pracownik ECPiP CKiB: Marian Matkowski). Pod pomnikiem ofiar obozów Pustkowa, gdzie strzelcy JS 2017 zaciągnęli wartę honorową, delegacja z powiatu janowskiego złożyła wieniec i zapaliła znicze.

Następnie uczestnicy MESM udali się do Ekspozycji, gdzie została otworzona nowa wystawa czasowa pt. „80. rocznica utworzenia niemieckiego obozu pracy przymusowej dla Polaków w Pustkowie". Podczas tego otwarcia głos zabrała Łucja Szumańska, która szeroko opowiedziała o powstaniu i tematyce prezentowanej wystawy. Również członkowie rodzin byłych więźniów, którzy przybyli na uroczystości z powiatu janowskiego, we wzruszających słowach opowiedzieli o losach swoich bliskich, którzy trafili 80 lat temu do obozu w Pustkowie w pierwszym tzw. „lubelskim transporcie” w dniu 16 września 1942 r.

Po otwarciu wystawy, uczestnicy uroczystości udali się do specjalnie przygotowanego namiotu, gdzie mogli usiąść i obejrzeć plenerową projekcję filmu pt. „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…” reż. Pauliny Ibek

Po projekcji filmu wszyscy chętni mogli jeszcze do godziny 22.00 zwiedzać stałe i czasowe wystawy Ekspozycji.

Uroczystości były nagrywane i retransmitowane przez media lokalne i regionalne, m.in. TVP 3 Rzeszów, Debica.tv i Tygodnik „Obserwator Lokalny”.

Obchody swoim patronatem objął Instytut Pamięci Narodowej.

W obchodach wzięli udział: obok 15 – osobowej delegacji z powiatu janowskiego z rodzinami byłych więźniów, przedstawiciele władz i instytucji powiatowych oraz gminnych z Dębicy, licznie przybyła młodzież szkolna z duszpasterzami z dekanatu Pustków-Osiedle, mieszkańcy Gminy Dębica i okolicznych miejscowości oraz powiatów.

Organizatorzy uroczystości pragną wyrazić podziękowania wszystkim uczestnikom, którzy przybyli na obchody "80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu pracy przymusowej dla Polaków w Pustkowie” oraz służbom, które zabezpieczyły to wydarzenie m.in.: strzelcom JS 2017 Strzelec z Dębicy, druhom OSP Paszczyna i funkcjonariuszom Straży Gminnej.

Zobacz także:
https://rzeszow.tvp.pl/62799090/80-rocznica-utworzenia-w-pustkowie-niemieckiego-obozu-pracy-przymusowej