English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wycieczka uczniów ze Szk. P. ze Skrzyszowa - 12.05.2022 r.

IMG 20220512 095616815

Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, odwiedziła 23 - osobowa grupa uczniów klas VI i VII ze Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Grupa wraz z przewodnikiem zwiedziła Ekspozycję zapoznając się z dziejami II wojny światowej na Ziemi Dębickiej.
Na początku uczniowie obejrzeli dwie wystawy czasowe. Pierwszą o ponad 20 byłych więźniach obozu pracy przymusowej Pustkowa oraz drugą przedstawiającą 10 lat z działalności Ekspozycji.
W baraku żołnierskim, uczniowie zapoznali się z historią niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager”, który funkcjonował w okresie 1940 - 1944.
Następnie przy tzw. "ścianie narodów" zobaczyli jak wiele ofiar różnych narodów poniosło śmierć podczas wojny na terenie Pustkowa.
Na wystawie stałej w baraku więźniarskim grupie przybliżone zostały losy więźniów niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie, którzy w nieludzkich warunkach w Zwangsarbeitslager Pustków, byli przymuszani do niewolniczej pracy, głodzeni, maltretowani, poddawani nieludzkim torturom i mordowani. 
Na koniec uczniowie obejrzeli wystawę plenerowa pt. „Polska Walcząca – Polskie Państwo Podziemne”, wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.