English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Siatkarki z Bydgoszczy w Ekspozycji - 28.04.2022 r.

 IMG 20220428 141418

W słoneczno popołudnie, Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci odwiedziła 21- osobowa siatkarek z Bydgoszczy (drużyna KS Pałac Bydgoszcz), które brały udział w Mistrzostwach Polski Juniorek DĘBICA 2022. Zwiedzając Ekspozycję towarzystwie przewodnika, siatkarki wraz z zespołem trenerskim zapoznali się z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej na Ziemi Dębickiej.
W pierwszej kolejności siatkarki obejrzały wystawy czasowe. Pierwszą przedstawiającą sylwetki ponad 20 byłych więźniów obozu pracy przymusowej Pustkowa i drugą ukazującą 10 lat z działalności Ekspozycji.
Większość z nich oglądając stałą wystawę w baraku żołnierskim, po raz pierwszy dowiedziała się o istnieniu niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” funkcjonującego w okresie 1940 - 1944. Na tym poligonie stacjonowały i ćwiczyły swoje oddziały zbrodnicze formacje SS, składające się z batalionów sformowanych z Niemców, a także Francuzów, Belgów, Holendrów, Łotyszy, Estończyków, Ukraińców czy Włochów.

Z kolei w baraku więźniarskim grupa miała okazję zapoznać się z losami więźniów przetrzymywanych w nieludzkich warunkach w Zwangsarbeitslager Pustków, w niemieckich obozach pracy przymusowej w Pustkowie, które istniały w latach 1940 - 1944.

W dalszej kolejności sportowcy obejrzeli wystawę plenerowa pt. „Polska Walcząca – Polskie Państwo Podziemne”, zapożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.

Z Ekspozycji uczestnicy wycieczki udali się na Górę Śmierci, na miejsce upamiętniające ofiary obozów pracy przymusowej.