English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wizyta oficerów z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego WP - 18.02.2022 r.

2022 02 18 fot 01

W dniu 18 lutego br. Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie odwiedziła delegacja oficerów z z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego Wojska Polskiego.

Wizytę Wojskowych w Ekspozycji koordynował dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.

Oficerowie zwiedzając stałe wystawy Ekspozycji, zapoznali się z historią II wojny światowej na ziemi dębickiej, funkcjonowaniem poligonu Waffen SS - Truppenübungsplatz „Heidelager” oraz losami więźniów obozów pracy przymusowej Pustkowa.
W baraku żołnierskim członkowie delegacji wysłuchali kilku słów wstępu o technice wojskowej, militariach, machinie wojennej oraz szkolących się w Pustkowie formacjach SS. Przy okazji wspomniano także o historii doświadczeń prowadzonych na poligonie artyleryjskim Blizna nad "cudowną bronią" Hitlera V1 i V2.
W baraku więźniarskim żołnierze przybliżyli sobie tragiczne dzieje wielu tysięcy niewinnych ludzi, którzy stali się więźniami, a przez to przeszli przez martyrologię, cierpienie i śmierć obozów
Pustkowa. Pomoc więźniom w obozach niosła Rada Główna Opiekuńcza, na czele której stała księżna Helena z Reyów Jabłonowska.
Doczesne szczątki więźniów spoczywają w wielu miejscach na terenie poligonu SS i samej Górze Śmierci w Paszczynie.
Tam delegacja oficerów z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego Wojska Polskiego na koniec zwiedzania skierowała swoje kroki po to, aby oddać im hołd ofiarom obozów pracy przymusowej Pustkowa.

***

Walka Armii Krajowej z niemiecką bronią „V” była tematem wizyty oficerów z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego na terenie Paszczyny, Pustkowa i Blizny. Zajęcia dla żołnierzy przeprowadziło Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.
Obchodzona 80. rocznica powołania Armii Krajowej była przyczyną wizyty przedstawicieli Wojska Polskiego w miejscach historycznych związanych z walką Polaków pod okupacją niemiecką. Delegacja oficerów z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego, odwiedziła Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie oraz Park Historyczny w Bliźnie. 18 lutego 2022 r., na terenie dawnego niemieckiego poligonu wojskowego w Pustkowie i okolicy, zapoznano się z walką wywiadowczą i walką zbrojną Armii Krajowej przeciwko nazistowskiej formacji SS oraz broni odwetowych V-1 i V-2, podczas II wojny światowej na Rzeszowszczyźnie. Odwiedzono też miejsce pamięci na Górze Śmierci, poświęcone zamordowanym więźniom nazistowskiego obozu pracy w Pustkowie, z których wielu straciło życie, ukaranych za walkę z okupantem w szeregach polskiej konspiracji. Zajęcia przeprowadził dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie, we współpracy z Marianem Matkowskim – Opiekunem Ekspozycji w Paszczynie i Waldemarem Więchem – Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ostrowie.

Zobacz również: https://colad-dkl.wp.mil.pl/.../o-bohaterach-armii-krajowej/