English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau - 27.01.2022 r.

2022 01 27 Międzynarodowy Dzien Pamieci o Ofiarach Holokaustu plakat

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - obecnie jednego z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.

Więcej:
https://www.gov.pl/web/kultura/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu-i-77-rocznica-wyzwolenia-niemieckiego-obozu-auschwitz-birkenau 

2022 01 27 Międzynarodowy Dzien Pamieci o Ofiarach Holokaustu baner IPN

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu „Ocalić od zapomnienia” – spot z udziałem Prezesa IPN

W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia) zapraszamy do obejrzenia spotu produkcji Biura Współpracy Międzynarodowej IPN „Ocalić od zapomnienia”, w którym prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki opowiada o pielęgnowaniu pamięci o ofiarach zbrodni totalitaryzmów poprzez edukację, powołując się na ekspozycję IPN „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – byłego więźnia obozu zagłady i uczestnika buntu w obozie.

2022 01 27 Międzynarodowy Dzien Pamieci o Ofiarach Holokaustu plakat IPN

Więcej:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/158170,Miedzynarodowy-Dzien-Pamieci-o-Ofiarach-Holokaustu-Ocalic-od-zapomnienia-spot-z-.html?fbclid=IwAR1VzR5EqS2ByOdKE6MokAs2vRadRL3eq9JWzSGiKFxeOm3cM-t7IpR9EvA