fot. Archiwum ECPiP
Jedna z ostatnich w tym roku wycieczek, odwiedziła Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie staje się celem wielu wycieczek szkolnych.
W dniu 2 grudnia, w godzinach porannych, Ekspozycję zwiedzała 49. osobowa grupa uczniów z dwójką wychowawców z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni.
Młodzież zwiedzając stałe wystawy Ekspozycji, zapoznała się z historią II wojny światowej na ziemi dębickiej, funkcjonowaniem poligonu Waffen SS - Truppenübungsplatz „Heidelager” oraz losami więźniów w utworzonych na nim obozów pracy przymusowej.
W baraku żołnierskim Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali kilku słów wstępu o technice wojskowej, militariach, machinie wojennej oraz formacjach szkolących się w Pustkowie. To także historia doświadczeń prowadzonych na poligonie artyleryjskim Blizna nad "cudowną bronią" Hitlera V1 i V2.
W baraku więźniarskim przybliżyli sobie z kolei niezwykle tragiczne dzieje martyrologii, cierpienia i śmierci wielu tysięcy niewinnych ludzi, którzy stali się więźniami niemieckich obozów, których doczesne szczątki spoczywają w wielu miejscach na terenie poligonu SS i samej Górze Śmierci w Paszczynie.
To własnie tam swoje kroki na koniec zwiedzania skierowała przybyła z Weryni grupa, bo zobaczyć miejsce ostatecznego spoczynku ofiar obozów Pustkowa i oddać im hołd.