English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - CZY PAMIĘTAMY O TYM CO WAŻNE - FILMOWE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

dsc 0876

W piątek 5 listopada 2021r.o godz. 17.00 na sali widowiskowej w Domu Kultury - Pustków-Osiedle odbył się pierwszy seans z cyklu Filmowe Spotkania z Historią. W ramach spotkania wyświetliliśmy film pt. "Odwetowa broń Hitlera" dotycząca niemieckich broni V1 i V2. Spotkanie poprowadził Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcin Ciszek.

Data spotkania nie była przypadkowa, bo według źródeł dnia 5 listopada 1943 skutecznie wystrzelono pierwszą rakietę V2.

Wydarzenia było doskonałą okazją do konfrontacji sposobu interpretacji faktów historycznych przedstawianych w amerykańskich produkcjach ze znaną nam wiedzą.

Temat podjęli zaproszeni goście: Pan Marek Flis - pasjonat historii, który przez wiele lat, wraz ze swoim bratem śp. Jackiem Flisem († 2020 r.), badał historię niemieckiego poligonu artyleryjskiego w Bliźnie oraz Pan Jacek Magdoń – historyk specjalizujący się w historii Polski XX wieku, pracownik IPN w Rzeszowie.

Prelegenci rozwinęli wątek przeniesienia poligonu doświadczalnego V1 i V2 po alianckim bombardowaniu bazy w niemieckim Peenemünde 22 sierpnia 1943r. Podkreślili rolę i znaczenie Blizny, która w filmie „Odwetowa broń Hitlera” była tylko wzmiankowana. Co więcej, w amerykańskim reportażu nadano fragmentaryczną rolę w rozpracowaniu niemieckich planów akcjom wywiadowczym Armii Krajowej. Pan Flis i Magdoń uzupełnili lukę filmowego przekazu podkreślając subiektywność historii. Spotkania takie jak to piątkowe, są niezwykle ważne, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Uświadamiają o tym jak ogromny wkład miała Armia Krajowa dla unicestwienia programu broni V1 i V2, jak niebezpiecznym przedsięwzięciem było zdobywanie i przekazywanie informacji, części rakiet oraz organizacja akcji pod kryptonimem MOST i jakie miała znaczenie dla losów Polski, Londynu i całej Europy.

Prawda i pamięć jest tym co jesteśmy winni ludziom którzy wtedy poświęcili bardzo wiele lub wszystko w walce o wolność.

Dziekujemy Panu Markowi Flisowi, Panu Jackowi Magdoniowi, publiczności, młodzieży za przybycie.

Zapraszamy na kolejne Filmowe spotkania z Historią. O terminach poinformujemy na stronach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.

dsc 0887

Źródło:
http://ckib.pl/aktualnosci/czy-pamietamy-o-tym-co-wazne---filmowe-spotkanie-z-historia-1118.html