English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - W Ekspozycji można kupić książkę o byłym więźniu Stanisławie Szuro pt. "I tak będę żył" - 28.10.2021 r.

Szuro J pt I tak bede zyl web

Już od dzisiaj w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie można nabyć książkę pt. „I tak będę żył” opowiadającej o losach Stanisława Szuro byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych.

W 2018 r. wydał, wraz z synem Janem, wspomnienia biograficzne pt. „I tak będę żył” i swój wieczór autorski miał podczas "Nocy Muzeów" w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie. 

Kilka słów o byłym Stanisławie Szuro więźniu obozu pracy przymusowej Pustkowa.

Śp. ppłk. Stanisław Szuro ps. "Zamorski", "Kruk", walczył w Kampanii Wrześniowej 1939 r., był żołnierzem ZWZ-AK, po aresztowaniu przez Gestapo, jako więzień trafił do obozu pracy Pustkowa oraz innych obozów koncentracyjnych na terenie Rzeszy. Po wyzwoleniu wraca do ukochanego Krakowa, gdzie wiąże się z podziemiem antykomunistycznym powiązanym z NOW Ligi do walki z bolszewizmem. Stanisław Szuro został aresztowany przez stalinowski Urząd Bezpieczeństwa i za działalność antykomunistyczną skazany na karę śmierci. Na szczęście dla Niego wyrok ten został zamieniony na 15 lat więzienia. Po wyjściu na wolność ukończył studia na wydziale historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był cenionym historykiem i wychowawcą młodzieży. Po 1989 r. już w wolnej Polsce Stanisław Szuro angażował się w działalność społeczną i popularyzatorską. Pełnił funkcję m.in. prezesa Oddziału Krakowskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Jako były więzień i honorowy gość, wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach rocznicowych na Górze Śmierci w Paszczynie.  W 2019 r. uczestniczył jeszcze wraz z Rodziną w obchodach 75. rocznicy ewakuacji obozów pracy przymusowej Pustkowa. Również tego roku Stanisław Szuro wraz z dwojgiem innych byłych więźniów (Stanisławą Imiołek i śp. Kazimierzem Rzucidło), brał udział w filmie pt. "W pięknym Pustkowie koło Dębicy..." w reżyserii Pauliny Ibek, który miał swoją premierę 9 lutego 2020 r..
Od 2015 r. był członkiem Kapituły Honorowej Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”.
Za swoją działalność odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2008 roku), otrzymał też medal Pro Patria (w 2018 roku) a w Jego 100. Urodziny, w dniu 19 października 2020 r., Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczył Stanisława Szuro medalem Pro Bono Poloniae, przyznawanego za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewienie postaw patriotycznych.

W dniu 17 listopada 2020 r., o godz. 21.10, Stanisław Szuro odszedł na wieczną wartę.

W dniu 26 listopada 2020 r. podczas Gali Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, odbywającej się w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie, mjr. Stanislawa Szuro pośmiertnie uhonorowano Dyplomem i Sygnetem Niepodległości.

Zachęcamy do nabycia wspomnień o tym wielkim Człowieku, Polaku i Patriocie.

Zapraszamy