English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wycieczka z DPS z Lubziny w Ekspozycji - 26.08.2021 r.

IMG 20210826 101558194foto. Archiwum ECPiP

W czwartek 26 sierpnia br. do Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie przybyła wycieczka 25 osób niepełnosprawnych wraz z 6 opiekunami z Domu Pomocy Społecznej w Lubzinie. Organizatorem wycieczki do naszej Ekspozycji było Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Lubzinie. 

Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem zwiedzili czasową oraz stałe wystawy Ekspozycji. 
Pierwszą oglądaną wystawą była wystawa czasowa poświęcona korespondencji prowadzonej przez żołnierzy polskich, osadzonych w niemieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej. Obozy jeńców wojennych dzieliły się na dwa rodzaje: stalagi dla szeregowców, podoficerów i podchorążych oraz oflagi, gdzie umieszczeni byli oficerowie. W oflagach GROSS BORN, MURNAU, NEUBRANDENBURG oraz WOLDENBERG Polacy stworzyli poczty polskie.
Ale nie tylko....
Oficerowie zorganizowali życie wewnątrz-obozowe, dążąc do stworzenia możliwie wszelkich przejawów normalnego życia. Układano, więc i realizowano programy nauczania najrozmaitszych przedmiotów. Fachowcy różnych specjalności podejmowali prace nad zagadnieniami, dotyczącymi ich zainteresowań. Dużą popularnością cieszyła się nauka języków obcych. Powstały w obozie biblioteki posiadające łącznie około 24 tys. tomów dzieł: beletrystycznych i naukowych. Istniał teatr orkiestra, prowadzono akcję odczytową. Powstały kursy na szczeblu wyższych uczelni. Wykłady były prowadzone przez profesorów, docentów i asystentów z wyższych naukowych zakładów. Mieli jeńcy własną, uruchomioną przez siebie aptekę, przychodnię dentystyczną, a nawet obozowy sklep komisowy. Wielu trudniło się krawiectwem, szewstwem, introligatorstwem, blacharstwem i innymi rodzajami rzemiosła. Rozwijały się różne instytucje koleżeńskie, kółka zainteresowań itp.
Więcej na ten temat: http://ecpip.pl/aktualnosci/68982-noc-muzeow-w-ekspozycji-29-05-2021-r.html

Z kolei w stałych wystawach Ekspozycji baraku żołnierskiego i więźniarskiego, zwiedzający poznali historię poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager na którym w latach 1940-1944 utworzono niemieckie obozy pracy przymusowej Pustkowa dla Polaków, Żydów i jeńców sowieckich z Armii Czerwonej.

Na koniec wychowankowie DPS-u wraz z opiekunami udali się na szczyt "Królowej Góry", późniejszej  "Góry Śmierci", gdzie upamiętnili ofiary obozów Pustkowa.