English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wycieczka młodzieży klas VII i VIII z Pilzna, Jaworza Grn. i Łęk Dln. - 13.12.2019 r.

IMG 20191213 113859141

fot. Archiwum ECPiP

13 grudnia br. Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie odwiedziła szkolna wycieczka z miejscowości Pilzno, Jaworze Górne i Łęki Dolne. Podobnie we środę, wycieczka ta zorganizowana była dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Wśród 40. osobowej grupy znaleźli się uczniowie klas VII i VIII wraz z 5 opiekunami z Publicznej Szkoły Podstawowej z Pilzna.

Program zwiedzania Ekspozycji tradycyjnie opierał się o zapoznanie się z naszymi zasobami, wyeksponowanymi w stałych i czasowych wystawach. Jako pierwszą młodzież zobaczyła wystawę plenerową pt. "Ojcowie Niepodległości" zapożyczoną z Oddziału IPN w Rzeszowie. Kolejną była czasowa wystawa pt. "Listy i grypsy obozowe więźniów obozu pracy przymusowej Pustkowa", której bohaterami są trzej byli więźniowie obozów Pustkowa: Stanisław Chmiel, Wojciech Dzieduszycki oraz Stanisław Szuro. Wystawa opowiada o konspiracyjnej (grypsy) i oficjalnej (listy obozowe) korespondencji więźniów jaka powstała podczas istnienia obozów pracy przymusowej Pustkowa.
Następnie uczniowie zwiedzili dwie stałe wystawy Ekspozycji, mianowicie barak żołnierski, w którym przedstawiona jest historia poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager oraz barak więźniarski, ukazujący martyrologię więźniów niemieckich obozów pracy przymusowej Pustkowa.

Po zwiedzaniu Ekspozycji młodzież wraz z opiekunami i przewodnikiem udała się na Królową Górę - Górę Śmierci. Tutaj w chwili zadumy i modlitwy, zapalono znicze oddając hołd ofiarom II wojny światowej. Prochy tych ofiar do dzisiejszego dnia spoczywają na szczycie Góry Śmierci.