English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Kolejne projekcje filmów - pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - 13-14.03.2018

DSC 0007

Fot. arch. ECPiP 

Cały miesiąc marzec poświęcony jest Żołnierzom Wyklętym, dlatego Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica prowadzi cykl projekcji filmów poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
W dniach 13 i 14 marca, w kolejnych dwóch projekcjach udział wzięła młodzież najstarszych klas Zespołu Szkół z Pustyni (13.03) oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Paszczynie (14.03). Dodatkowo uczniowie z Paszczyny tuż przed projekcją filmów mieli okazję zwiedzać Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną przy Górze Śmierci. Tu zapoznali się z historią Zwangsarbeitslager Pustków, czyli niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie, uruchomionych przy istniejącym na tych terenach niemieckim poligonie wojskowym Waffen - SS „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940 - 1944).

Podobnie jak w poprzednim tygodniu, w CKiB w Pustkowie Osiedlu w sali kinowej, młodzież obejrzała dwa filmy pt. „Ojciec i syn” oraz „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”. W trakcie spotkania filmowego uczniowie mieli okazję usłyszeć kilka słów wprowadzenia, które przybliżyły im nieco klimat tamtych tragicznych czasów oraz losy polskich bohaterów narodowych.

Filmy  przekazują najważniejsze treści historyczne, opowiadając o polskim powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym. Obydwa obrazy przybliżają postacie polskich bohaterów narodowych – żołnierzy niezłomnych, którzy na ołtarzu niepodległości Ojczyzny poświęcili to co najcenniejsze, swoją przyszłość, szczęście i miłość bliskich oraz wolność, zdrowie i życie.
Uczniowie z Paszczyny podczas projekcji filmów, dodatkowo spotkali się z członkiem Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „MŚCICIEL” z Mielca – panem Januszem Szalwą. Pan Janusz zaprezentował uczniom repliki mundurów oraz broni z czasów II wojny światowej i drugiej konspiracji na specjalnie przygotowanym stanowisku. Na nim znalazła się również niezwykle ciekawa bibliografia, poświęcona w całości żołnierzom niezłomnym.

Fot. arch. ECPiP