English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - projekcje filmów - 07.03.2018

DSC 0020Fot. arch. ECPiP

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W związku z tym Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica zaproponowało szkołom z terenu Gminy Dębica cykl projekcji dwóch filmów poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
7 marca, w dwóch projekcjach udział wzięła młodzież najstarszych klas Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy. Młodzież oglądnęła dwa filmy. Pierwszy pod tytułem „Ojciec i syn”, według scenariusza i reżyserii uczennic I LO w Mielcu: Aleksandry Kościelnej i Wioletty Kilian, dzięki wsparciu Romualda Rzeszutka wiceprezesa i członków Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” z Mielca. Film opowiada o bitwie partyzanckiej w Ostrowach Tuszowskich w 1946 r. Zajął I miejsce w projekcie „Młodzi dla Historii”, realizowanym podczas IX Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Ciekawostkę stanowi także udział w epizodach tego filmu młodych aktorów i statystów pochodzących z naszego regionu. Drugi film zatytułowany „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni” w reżyserii Mariusza Malca, to widowisko będące częścią prezentacji serii monet, przygotowanej przez Narodowy Bank Polski, opowiadające historię jednego bohatera, który walkę z sowietyzacją Polski okupił życiem. Oba filmy w niezwykle ciekawy i barwny sposób edukują oraz przekazują najważniejsze treści historyczne o polskim powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, o polskich bohaterach narodowych – żołnierzach niezłomnych.
Podczas projekcji gośćmi specjalnymi był pan Romuald Rzeszutek, wiceprezes Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” z Mielca oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „MŚCICIEL” z Mielca – panowie Janusz i Piotr Szalwa. Pan Romuald Rzeszutek, który jest producentem filmu „Ojciec i syn” opowiedział o jego realizacji, a także ze względu na przypadającą w tym dniu 69. rocznicę śmierci mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory” przybliżył młodzieży jego życie i działalność. Na zakończenie projekcji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z replikami mundurów i replikami broni jakie zaprezentowali panowie z grupy rekonstrukcyjnej na specjalnie przygotowanym stanowisku.

Fot. arch. ECPiP