English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wizyta Pani Doroty Wyspiańskiej-Zapędowskiej - 29.09.2017 r.

29 września gościem Ekspozycji Historyczno - Dydaktycznej przy Górze Śmierci była pani Dorota Wyspiańska-Zapędowska - wnuczka Stanisława Wyspiańskiego, artysty malarza i dramatopisarza. Pani Dorota Wyspiańska-Zapędowska zwiedziła Ekspozycję w towarzystwie pana Marcina Ciszka - Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. Nasz wyjątkowy Gość zapoznał się z losami więźniów Zwangsarbeitslager Pustków (niemieckie obozy pracy przymusowej w Pustkowie, istniejące również w okresie 1940 - 1944). Obozy pracy przymusowej utworzono dla więzionych Żydów, jeńców sowieckich i Polaków. Uruchomiono je przy istniejącym na tych terenach niemieckim poligonie wojskowym Waffen - SS  „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940 - 1944). Przyjechała ona na zaproszenie Wójta Gminy Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. W ogólnopolską akcję Narodowego Czytania CKiB włączyło się już po raz kolejny. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, którego wspólne czytanie odbyło się 28 września w Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu.

"Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.
Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce."1

1http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/

Fot. Archiwum ECPiP