English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Polsko - niemiecka wycieczka z ZSZ Nr 1 w Dębicy w Ekspozycji - 28.09.2017 r.

DSC 0002

Kolejny słoneczny wrześniowy dzień i kolejni odwiedzający w naszej Ekspozycji. Dzisiaj była to międzynarodowa grupa polsko - niemieckiej mlodzieży wraz z opiekunami z Zespołu Szkól Zawodowych Nr 1 w Dębicy. Program obejmował zwiedzanie Ekspozycji w towarzystwie przewodnika i zapoznanie się  z historią poligonu wojskowego Waffen - SS „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940 - 1944) oraz Zwangsarbeitslager Pustków (niemieckie obozy pracy przymusowej w Pustkowie, istniejące również w okresie 1940 - 1944).
Dla przyjezdnej z Niemiec młodzieży było to na pewno ciekawe, ale zarazem poruszające wydarzenie, zważywszy na tematykę i kontekst historyczny Ekspozycji Historyczno - Dydaktycznej. Młodzież zadawała wiele pytań, a mimką i gestami wyrażała wiele emocji podczas zwiedzania kompleksu baraków, poznając dzieje narodów, które przeszły przez piekło obozów w Pustkowie. 
Kulminajcą wycieczki było przejście wszystkich jej uczestników na Górę Śmierci, gdzie znajdują się doczesne szczątki ofiar obozów w Pustkowie.

M.M.