English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wystawa czasowa - "Niemieckie plany rozbudowy Auschwitz"

Od 5 czerwca, w siedzibie Ekspozycji można obejrzeć nową wystawę czasową, zatytułowaną „Niemieckie plany rozbudowy Auschwitz”.

Wystawa przedstawiająca koncepcje dowództwa III Rzeszy odnośnie rozbudowy obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, prezentowana jest w kontekście ewakuacji do tamtejszego obozu wszystkich więźniów z obozu pracy przymusowej dla Żydów w Pustkowie (24 lipca 1944 r.).

Koncepcja kolosalnej rozbudowy obozu zrodziła się już w pierwszych dniach marca 1941 r. Wówczas to, przybyły do obozu po raz pierwszy Heinrich Himmler, w wyniku oględzin zarządził rozbudowę obozu oświęcimskiego do 30 tysięcy więźniów oraz wydał rozkaz budowy nowego obozu dla 100 000 jeńców wojennych. Plany te miały być systematycznie realizowane, wraz z przybywaniem do Auschwitz kolejnych transportów więźniów.


 

Pierwsza część ekspozycji skupia się na planach rozbudowy obozu Auschwitz I z 1943 r., a także całej otaczającej go infrastruktury. W drugiej części ekspozycji zobaczyć można jakie były niemieckie plany dotyczące terenu miasta Oświęcimia. Prezentowane na wystawie dokumenty, fotografie oraz plany architektoniczne pochodzą z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i oświęcimskiego oddziału Państwowego Archiwum w Katowicach.

Wystawa będzie otwarta do końca wakacji. Można ją zwiedzać w ramach ekspozycji stałej przy Górze Śmierci. Serdecznie zapraszamy.