English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Eksponat miesiąca

Tornister M34

Tornister M34 był ważnym elementem ekwipunku żołnierzy Wehrmachtu. Tornistry te produkowano od połowy lat 30. XX w. Wykonane były z zielonego brezentu z usztywnieniem na dnie plecaka oraz dwiema klapkami otwieranymi za pomocą 3 sprzączek. Klapa plecaka obszyta była skórą zwierzęcą wraz z włosiem farbowanym na kolor rudo brązowy czego zaniechano w trakcie późno wojennej produkcji. Skóra czyniła plecak nieprzemakalnym oraz nadawała charakterystyczny wygląd, stąd jego potoczna nazwa „sierściuch” bądź „małpa”. Wewnątrz plecaka wszyty był pokrowiec na menażkę. Po bokach i na klapie plecaka przymocowywano skórzane paski służące do troczenia zwiniętego koca. Szelki wykonane były z grubej skóry i posiadały możliwość regulacji oraz szybkiego demontażu. Końce szelek zaopatrzono w klamro haki do mocowania plecaka poprzez np. ładownice do pasa głównego.

Standardowa zawartość tornistra: płaszcz (przytroczony), koc (przytroczony), trzy troki, para spodni HBT, para trzewików, para skarpet, koszula, przybory do golenia, przybory do mycia, przybory do szycia, przybory do czyszczenia munduru i konserwacji ekwipunku, płachta namiotowa wraz z resztą zestawu namiotowego (paliki masztowe, śledzie).

W takiego typu tornistry zaopatrzeni byli również żołnierze jednostek wojskowych III Rzeszy stacjonujących na poligonie Heidelager.

Producent: Graf, Leipzig

Rok produkcji: 1940

Dar Pana Karola Christoffa

Fot. arch. ECPiP