English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Swojscy Obcy, czyli czy kultura ma narodowość

25 października odbył się kolejny wykład z cyklu comiesięcznych „Spotkań z Historią”, realizowanych przez Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania, działające przy Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.

Gościem i prelegentem październikowych „Spotkań….” był Ireneusz Socha, autor wielu niezmiernie ciekawych inicjatyw historycznych, kulturalnych i społecznych. Tłumacz, muzyk, wydawca. Współtwórca pisma "DRUT" (1985-1987) - jednego z pierwszych polskich artzinów. Założyciel i lider grupy Kirkut-Koncept (1985-1991). Wyprodukował płyty autorskie: "Mikrosłuchowiska" (1998), "With/Without" (2000), "KITS" (2002), "Porządek : Chaos" (2003), "Sztetlach" (2005), KITS "Four Years In Pieces" (2007), "Polin" (2012). Tłumacz książki Chrisa Cutlera "O muzyce popularnej" (1999). Autor przekładów beletrystyki angielskojęzycznej (np. "Jądro ciemności" Josepha Conrada, "Zew krwi" Jacka Londona czy "Wielka podróż Tomka Sawyera" Marka Twaina). Publikował recenzje, eseje i tłumaczenia w "bruLionie", "Studium", "Pasażerze", "Czasie Kultury" i "Exit" oraz w serwisie internetowym Serpent.pl. Przetłumaczył na język polski "Księgę Pamięci Żydów Dębicy" ("Sefer Dembitz").

W wykładzie zatytułowanym „Swojscy obcy, czyli czy kultura ma narodowość?”, tłumacz "Sefer Dembitz" opowiedział o swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej, związanej z historią dębickiej społeczności żydowskiej, wrażeniach z pobytu w Izraelu wśród członków Ziomkostwa Żydów Dębickich, aktualnych projektach i przedsięwzięciach.
Po zakończeniu wykładu rozwinęła się gorąca dyskusja związana z losami i przyszłością dębickiej Synagogi nowomiejskiej, jednym z niewielu zabytków związanych z dziejami i kulturą Żydów dębickich.