English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - "Niezłomni Obrońcy Prawdy" Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych na Górze Śmierci

14 września, u stóp Góry Śmierci w Pustkowie odbyło się kolejne już Modlitewno – Edukacyjne Spotkanie Młodych, realizowane przez działające w Gminie Dębica Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania oraz Parafię pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pustkowie – Osiedlu.

W tym roku mottem przewodnim Spotkania były losy Żołnierzy Wyklętych – działaczy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, walczących z sowietyzacją Polski i narzuconą władzą komunistyczną.

Chęć upamiętnienia tragicznych losów tych żołnierzy, ich historii, była nawiązaniem do ogłoszonego „Roku Żołnierzy Wyklętych”. To pierwszy taki ogólnopolski projekt edukacyjno – historyczny, zainicjowany przez Fundację Niepodległości, realizowany wraz z partnerami: Fundacją Ośrodka KARTA, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

 Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania włączyło się w tę cenną inicjatywę, by opowiadana historia Wyklętych utrwalała wśród młodzież pamięć o Ich niezłomnej wierze w Wolną Polskę - Tę, którą dla nas wywalczyli.

Spotkanie rozpoczęło się Drogą Cierpienia – rozważaniami Drogi Krzyżowej, które powiązane były tematycznie z sylwetkami i losami „żołnierzy wyklętych” okręgu Podkarpacia. Drogę Krzyżową poprowadził Ksiądz Roman Woźny – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pustkowie – Osiedlu. Asystę honorową w czasie trwania nabożeństwa pełnili żołnierze działającego w Dębicy Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Po jego zakończeniu Gawędę do Młodych pt. „Wyklęty” obrońca prawdy. Słowo o prezesie IV Zarządu WiN” wygłosił pan Maciej Małozięć, w pięknych słowach przypominając sylwetkę i koleje życia Łukasza Cieplińskiego, w setną rocznicę Jego urodzin. Gawędę wzbogacono krótkim montażem dźwiękowo – literackim, w którym wykorzystano grypsy podpułkownika Cieplińskiego, pisane do żony i syna z celi śmierci w mokotowskim więzieniu.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy Spotkania mieli możliwość zwiedzenia Ekspozycji historyczno – dydaktycznej przy Górze Śmierci.