English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - MESM 2023 - relacja

DSC 0001 2

 

"Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią się im płaci" 

/Wisława Szymborska/

 

Jak co roku, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, pod Górą Śmierci w Paszczynie, zebrała się młodzież Dekanatu Pustków-Osiedle, przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.

Wraz z młodzieżą na XII. Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych przybyli duszpasterze, młodzież, mieszkańcy Gminy Dębica oraz Strzelcy z JS Strzelec z Zespołu Szkół Pustkowa-Osiedla.

W ramach MESM 2023 przypomniano i przybliżono heroiczną postawę rodziny Ulmów z Markowej, która zginęła z rąk niemieckiego okupanta za ukrywanie w swoim domu Żydów. Warto przypomnieć, że 10 września 2023 roku została ona beatyfikowana.

Podczas tej Drogi Krzyżowej przy każdej ze stacji odczytywane były rozważania religijne poświęcone właśnie rodzinie Ulmów, które wygłaszał ks. Łukasz Halada wikariusz parafii pw. św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu wraz z młodzieżą.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej i dotarciu pod pomnik główny, poświęcony pamięci ofiar niemieckich obozów pracy przymusowej Pustkowa, ks. Łukasz Halada odmówił modlitwę za zmarłych, bohaterów i ofiary II wojny światowej oraz za Ojczyznę.

Następnym punktem Spotkania Młodych na Górze Śmierci była gawęda historyczna, poświęcona Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej, którą wygłosił Marian Matkowski - opiekun Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i wzięcia udziału w VII Modlitewno-Edukacyjnym Spotkaniu Młodych, a w szczególności księżom i młodzieży z parafii Dekanatu Pustków Osiedle, Strzelcom Jednostki Strzeleckiej Nr 2017 im. Tadeusza Münnicha w Dębicy, funkcjonariuszom Straży Gminnej oraz Komisariatu Policji w Brzeźnicy, a także pracownikom Gminnego Zakładu Komunalnego z Brzeźnicy.