English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - XII Modlitewno-Edukacyjne Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci

MESM 2023 plakat kopia

 

Zapraszamy na XII Modlitewno-Edukacyjnego Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci w Paszczynie - MESM 2023, które odbędzie się w dniu 14 września 2023 r.(czwartek), o godz. 17.00.

Motywem historycznym jak i religijnym MESM będzie beatyfikowana w tym roku rodzina Ulmów z Markowej, która zginęła z rąk niemieckiego okupanta za ukrywanie w swoim domu Żydów.

Józef i Wiktoria Ulmowie, wspólnie z dziećmi, mieszkali we wsi Markowa na Podkarpaciu. Podczas niemieckiej okupacji, mimo świadomości zagrożenia życia, dali schronienie ośmiu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi, a ponadto dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej: Gołdzie Grünfeld i Lei Didner oraz jej małej córeczce.

24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie wpadli do ich domu. Rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę, która była w siódmym miesiącu ciąży – poród rozpoczął się w trakcie egzekucji. Zamordowali także szóstkę ich malutkich dzieci. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.

W 1995 r. Wiktorię i Józefa zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny tej bohaterskiej rodziny. W 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Imię Rodziny Ulmów nosi jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otwarte w obecności Prezydenta RP w marcu 2016 roku w Markowej.

Program MESM:
17.00 Droga Krzyżowa - rozważania poświęcone rodzinie Ulmów z Markowej
18.00 Modlitwa za zmarłych, bohaterów i ofiary II wojny światowej oraz za Ojczyznę przy pomniku na Górze Śmierci
18.15 Gawęda historyczna poświęcona Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej - Marian Matkowski
18.30 zwiedzanie Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie (bezpłatne)

Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy