English Information

f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wycieczka uczniów z Liceum Ogólnokształcącego z Tarnobrzega w Ekspozycji - 27.05.2022 r.

IMG 20220527 110231075 HDR

fot. Archiwum ECPiP 

W dniu dzisiejszym, Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, odwiedziła 32 - osobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu. To już kolejny raz, kiedy uczniowie i nauczyciele (m.in. p. Adam Sadecki) z tej tarnobrzeskiej szkoły średniej odwiedzają naszą Ekspozycję i Górę Śmierci.
Wraz z przewodnikiem grupa zwiedziła wystawy czasowe i stałe Ekspozycji.
W baraku wartowniczym obejrzano dwie wystawy czasowe, pierwszą o byłych więźniach obozu pracy przymusowej Pustkowa oraz drugą ukazującą 10 lat z działalności Ekspozycji.
W baraku żołnierskim, opowiedziano historię niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” Pustków, który funkcjonował w okresie 1940 - 1944. Uzupełnieniem wypowiedzi przewodnika był film o poligonie w Pustkowie.
Zatrzymując się przy "ścianie narodów", pochylono się nad tym, z jak wielu różnych narodów, pochodziły ofiary II wojny światowej, które poniosły śmierć na ziemi dębickiej.
W baraku więźniarskim, poniekąd najważniejszej wystawie stałej w Ekspozycji, uczniom przybliżono losy więźniów niemieckich obozów pracy przymusowej Pustkowa, wsród których byli Polacy, Romowie, Żydzi i jeńcy sowieccy z Armii Czerwonej.
Więźniowie ci byli zmuszani do niewolniczej pracy, a przez skrajnie tragiczne warunki bytowe w obozie, tortury i egzekucje, ginęli tysiącami do ostatnich dni przed ewakuacją obozu w lipcu 1944 r.
Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem zwiedzania Ekspozycji była wystawa plenerowa, którą wypożyczono z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie pt. „Polska Walcząca – Polskie Państwo Podziemne”.

Na zakończenie, po zwiedzaniu Ekspozycji, cała grupa udała się na Górę śmierci, aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej.