f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - NIECO HISTORII I RELAKSU Z CKIB

0 collage 2021

Chcą spędzić Państwo ciekawy weekend, poznać lokalną historię, a także zażyć nieco relaksu na łonie natury?

Zapraszamy do odwiedzenia naszych obiektów: Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci, Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z Parkiem Owadów w Stobiernej oraz Osady Słowiańskiej w Stobiernej.

EKSPOZYCJA HISTORYCZNO DYDAKTYCZNA PRZY GÓRZE ŚMIERCI W PASZCZYNIE

Obrazuje historię i działanie obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” w Pustkowie, w latach 1940 – 1944, a ponadto cały kontekst dziejów powiatu dębickiego i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej.

W skład Ekspozycji stałej wchodzą multimedialne wystawy i prezentacje, oparte na przenikających się wzajemnie warstwach – ikonograficznej, dźwiękowej, filmowej i tekstowej. Istotnym jej elementem są makiety głównych zabudowań poligonu i obozów pracy. Na wystawie można zobaczyć także oryginalne wyposażenie wnętrz, pochodzące z tamtej epoki oraz setki eksponatów i dokumentów związanych z historią dzisiejszych terenów Gminy Dębica w latach 1939 – 1945. Szczególnie istotną częścią Ekspozycji są aranżacje plastyczne poświęcone zagładzie więźniów, relacje „Historii Mówionej” byłych więźniów oraz edukacyjne prezentacje multimedialne.

Dopełnieniem Ekspozycji stałej jest wystawa czasowa, w której wykorzystano zbiory archiwalne Sebastiana Zaborniaka, kolekcjonera z Paszczyny.

Wystawa czasowa poświęcona jest korespondencji prowadzonej przez żołnierzy polskich osadzonych w niemieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej.

Zapraszamy

Godziny otwarcia Ekspozycji

PONIEDZIAŁEK – nieczynne

WTOREK-PIĄTEK – 8.00-15.30

SOBOTA – 12.30-16.00

NIEDZIELA – 12.30-16.00 

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ – PARK OWADÓW W STOBIERNEJ

Wspaniała alternatywa spędzenia wolnego czasu rodziną czy przyjaciółmi na łonie natury.

Specjalnie, z myślą o zwiedzających i turystach stworzyliśmy:

strefę relaksu z leżakami

strefę piknikową z kocami

strefę gier stolikowych i zabaw

Strefy relaksacyjne dostępne codziennie o każdej porze dnia, natomiast do Parku Owadów i Pajęczaków zapraszamy w soboty i niedziele w godz. 14:00-18:00

OSADA SŁOWIAŃSKA W STOBIERNEJ

Niedaleko Dębicy w miejscowości Stobierna, jest miejsce szczególne - wybudowana z drewna, ufortyfikowana osada, przypominająca gród z okresu średniowiecza. Jest to ciekawa atrakcja turystyczna, miejsce, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się ze średniowieczną historią Polski. Przekraczając jej bramy można nie tylko zwiedzić ekspozycję stałą, ale również postrzelać z łuku, a już od najbliższego weekendu wybić monetę z herbem osady.

Zapraszamy wszystkich chętnych w weekendy w godz. 14.00 – 19.00.

Zobacz także:
http://ckib.pl/aktualnosci/nieco-historii-i-relaksu-z-ckib-1067.html