f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Modlitewno-Edukacyjne Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci - 14.09.2017 r.

DSC 0336fot. Archiwum ECPiP

W dniu 14 września br., z okazji przypadającego święta Podwyższenia Krzyża Świętego, tradycyjnie przy Górze Śmierci zorganizowano uroczystą Drogę Krzyżową w ramach Modlitewno – Edukacyjnego Spotkania Młodych. Jak co roku w przygotowaniach uczestniczyły działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica - Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania oraz Parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w Pustkowie – Osiedlu. W tym szczególnym wydarzeniu poświęconym modlitwie i historii uczestniczyła młodzież szkolna z wielu parafii Dekanatu Pustków Osiedle. Ogółem samej młodzieży przybyło ponad 400 osób dziewcząt i chłopców, którzy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej wraz z kapłanami i nauczycielami. 

Rozważaniom Drogi Krzyżowej jak zawsze towarzyszy historyczne przesłanie. W tym roku poświęcono je bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Dębica. Okazją była przypadająca w tym roku 75. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową podczas II wojny światowej (14 lutego 1942 r.). Wśród historycznych odniesień do tragicznych wydarzeń lat wojny i sytuacji powojennej, przywołane zostały postacie wielu wspaniałych żołnierzy AK – ówczesnych mieszkańców Ziemi Dębickiej. Żołnierze ci z narażeniem życia prowadzili nierówną walkę z okupantem niemieckim, a następnie okupantem sowieckim oraz utrwalaczami władzy ludowej.
Okolicznościową gawędę pt. „Konspiracja w Obwodzie ZWZ-AK Dębica”, poświęconą wydarzeniom II wojny światowej na terenie Ziemi Dębickiej, a w tym funkcjonowaniu poligonu Waffen SS, obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz działalności zbrojnego podziemia Armii Krajowej w Obwodzie Dębica wygłosił Pan dr Jacek Magdoń z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Po raz kolejny uświetnił swoim wykładem tegoroczne „Modlitewno – Edukacyjne Spotkania Młodych przy Górze Śmierci”. Pan Doktor od lat współpracuje z działającym przy CKiB Gminy Dębica Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu poprzez udział w organizowanych „Spotkaniach z Historią”.
Po tej części Modlitewno – Edukacyjnego Spotkania Młodych, wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci.

Szczególne podziękowania kierujemy do kapłanów i nauczycieli, którzy zmotywowali młodzież szkolną oraz samą młodzież, za godne i pobożne uczestnictwo w naszym spotkaniu.
Wyrazy wdzięczności kierujemy do Ks. Dziekana Romana Woźnego i Ks. Andrzeja Szaraja, którzy jako duszpasterze Dekanatu, koordynowali całe przedsięwzięcie z księżmi pozostałych parafii oraz przełożonymi i wychowawcami placówek szkolnych. Równie wielkie słowa podziękowania kierujemy do Pana dr. Jacka Magdonia z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, za wygłoszenie gawędy historycznej. Naszą wdzięczność kierujemy także do Strzelców ze Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Nr 2017 w Dębicy pod dowództwem st. chor. ZS. Jarosława Urbańskiego oraz młodzieży z Uczniowskiej Straży Góry Śmierci z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu, za włączenie się w pomoc w przeprowadzeniu tego pięknego przedsięwzięcia.

Zobacz także: http://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/41780,Modlitewno-edukacyjne-spotkanie-mlodych-na-Gorze-Smierci-Pustkow-14-wrzesnia-201.html#

M.M.