f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wycieczka wychowanków SUHSGiIZ oraz NSPP w Dębicy - 25.10.2019 r.

IMG 20191025 092041530 HDR

foto. Archiwum ECPiP

W dniu 25 października 2019 r. Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, odwiedziła 26. osobowa grupa wychowanków ze Szkoły Usług Hotelarskich, Sztuki Gotowania i Innych Zawodów oraz Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Dębicy. 
Tradycyjnie młodzież w towarzystwie oprowadzającego przewodnika, zapoznała się z historią II wojny światowej na ziemi dębickiej. 
Wśród omawianych tematów najistotniejszymi były te, które odnosiły się do funkcjonowania poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager oraz niemieckich obozów pracy przymusowej. Na poligonie Waffen SS szkoliły się niemieckie i cudzoziemskie formacje SS, które uczestniczyły w walkach na frontach wojny, jak i zwalczały konspiracyjny ruch oporu. Dokonywały one potwornych zbrodni ludobójstwa na niewinnej ludności cywilnej w całej okupowanej przez Niemców Europie. 
Żołnierze spod znaku SS dokonali rzezi podczas powstania w Getcie warszawskim jak i Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli także w publicznych egzekucjach, pacyfikacjach miast, wsi i miasteczek, zaś formacja SS Totenkopf dozorowała więźniów w koncentracyjnych obozach zgłady oraz obozach pracy przymusowej takich jak Pustków. W obozach Pustkowa życie straciło 15 000 ludzi - Polacy, Żydzi i jeńcy sowieccy z Armii Czerwonej.