f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Realizacja filmu dokumentalnego o niemieckich obozach pracy w Ekspozycji - 24.10.2019 r.

IMG 20191024 124053366 HDR

foto. Archiwum ECPiP

W tym tygodniu w dniach 21 i 24 października b.r. w Ekspozycji Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, z udziałem 29. osobowej grupy młodzieży szkolnej klas ósmych z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu, kręcono sceny do filmu dokumentalnego o niemieckich obozach pracy przymusowej Pustkowa.

Głównymi bohaterami tego filmu będą byli więźniowie, m.in. Kazimierz Rzucidło, Stanisława Imiołek i Stanisław Szuro.
Powstający film opowiadać będzie o historii poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager oraz niemieckich obozach pracy przymusowej, które zbudowano w czasie II wojny światowej.

Sceny do tego filmu kręcono w anturażu Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej i na Królowej Górze/Górze Śmierci (Marcin Ciszek, młodzież z ZS z Pustkowa Osiedla i Marian Matkowski), jak również w obiektach związanych z poligonem Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager (Ringi, Brzeźnica, Pustków Osiedle, Kochanówka - Mirosław Kusibab), w Muzeum Regionalnym w Dębicy (Tomasz Czapla i Artur Getler) oraz Parku Historycznym Blizna (teren byłego poligonu rakietowego broni V1 i V2 - Jacek Flis).

Realizację filmu, w reżyserii Pauliny Ibek, prowadzi agencja BM Production z Krakowa, która na co dzień zajmuje się podobnymi produkcjami, takimi jak: filmy promocyjne i wizerunkowe, relacje z wydarzeń, programy telewizyjne i filmy dokumentalne.

Film powstaje przy wsparciu Gminy Dębica, Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz sponsorów.