f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 6 z Mielca - 25.09.2019 r.

 IMG 20190925 105438475

Kolejne wycieczki odwiedzają Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie. Tym razem była to wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 6 z Mielca. Młodzi ludzie jak zwykle zwiedzając naszą Ekspozycję, mieli okazję zapoznać się z historią ziemi dębickiej podczas II wojny światowej, a w szczególności funkcjonowaniem poligonu Waffen SS i obozów pracy przymusowej.
Ważne jest aby tę trudną i tragiczną historię opowiadać współczesnemu pokoleniu.
W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami tego, jak historia II wojny światowej i jej skutki, jest fałszowana, manipulowana, a co gorsza wykorzystywana do różnych celów politycznych.
Dlatego musimy przypominać i utrwalać prawdziwą historię II wojny światowej, nazywając po imieniu kto był agresorem i sprawcą wojny.
Tymi sprawcami byli Niemcy - III Rzesza Niemiecka oraz Związek Sowiecki. Obydwa państwa, w których rządziły systemy totalitarne,wypełniły względem siebie "tajny protokół" powiązany z "Aktem o nieagresji między Niemcami a ZSRR".
Ów akt, podpisany przez Joachima von Ribbentrop i Wiaczesława Mołotowa w dniu 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, wydał wyrok śmierci na Rzeczypospolitą Polską i inne kraje znajdujące się w obszarze działań wojennych. Skutki tej straszliwej wojny, Polska i świat odczuwają po dzień dzisiejszy.
Stąd ważne jest, aby we współczesnym świecie z jednej strony pamiętać o przeszłości, zaś z drugiej budować i pielęgnować takie wartości jak: przyjaźń, braterstwo oraz szacunek dla innych państw, narodów, języków, kultur czy religii.