f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Spotkanie z historią - "Blizna po latach" - 25.01.2019 r.

plakat spotkania z historia styczen 2019 web

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania zaprasza 25 stycznia 2019 r. na wykład otwarty z cyklu „Spotkania z historią”, który poświęcony będzie poligonowi rakietowemu w Bliźnie. W ubiegłych latach temat Blizny był już poruszany dwukrotnie przez Marka i Jacka Flisów. W czasie ostatnich spotkań panowie bardzo szczegółowo przybliżyli  okoliczności powstania poligonu, dokładną charakterystykę i parametry broni rakietowej V2 oraz pocisków V1. Przeanalizowali również kwestię Blizny w perspektywie zachowanych źródeł historycznych – dokumentów, fotografii, jak i filmów instruktażowych, zrealizowanych przez III Rzeszę. Panowie zaprezentowali bogaty przekrój zgromadzonych archiwaliów, m.in. unikatowe zdjęcia lotnicze terenów Blizny, czy też filmy dokumentalne z montażu rakiet V2 w Bliźnie. Jacek i Marek Flisowie poruszyli również niezwykle istotną kwestię sukcesu polskiego wywiadu Armii Krajowej (Inspektorat AK Rzeszów) odnośnie inwigilacji poligonu w Bliźnie.

W czasie styczniowego „Spotkania z historią”, ci sami prelegenci znów podejmą temat Blizny,  lecz w innym ujęciu. Tym razem panowie przedstawią problem badań nad poligonem w Bliźnie po II wojnie światowej, zobrazują w jakim stanie zachowały się pozostałości architektury militarnej oraz jakie działania są podejmowane w czasach współczesnych.  

Jacek i Marek Flisowie są znawcami i pasjonatami historii regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem poligonu rakietowego w Bliźnie. Obaj są współautorami publikacji pt. „Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V2” pod redakcją Rafała Wnuka i Roberta Zaparta.

Wykład pt. „Blizna po latach” odbędzie się w piątek 25 stycznia 2019 r. (piątek), o godzinie 17.00, w sali widowiskowej Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.