f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Rajd rowerowy uczniów PSP w Brzeźnicy im. Jana Pawła II - 21.09.2018 r.

raajd do niepodleglej019

 

Fot. Archiwum PSP w Brzeźnicy m. Jana Pawła II

Dnia 21.09.2018r. w ramach realizacji zadań związanych z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski i wychowaniem do patriotyzmu, młodzież PSP w Brzeźnicy im. Jana Pawła II wyruszyła na rajd rowerowy na Górę Śmierci, miejsce męczeństwa wielu narodów Europy, a w szczególności Polaków. Trasa przejazdu wiodła przez piękne zakątki naszej "Małej Ojczyzny". Uczniowie ubrani w biało czerwone koszulki z hasłem "Polski Niepodległej", pięknie prezentowali się podczas rajdu.

Zajęcia w Muzeum poprowadził historyk pan Marian Matkowski, który w sposób niezwykle trafny przekazał młodzieży swoją wiedzę na temat działalności Polskiego Państwa Podziemnego, losów mieszkańców ziemi dębickiej w czasach okupacji oraz ich bohaterskiej postawy wobec najeźdźcy.

Gościem i uczestnikiem rajdu był Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, który przybliżył uczniom historię powstawania Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, zachęcał do poznawania i zgłębiania historii własnego kraju, a także sumiennego wypełniania swoich uczniowskich obowiązków, bo przecież w dzisiejszych czasach, to także wyraz naszego patriotyzmu.

Na Górze Śmierci młodzież wraz z opiekunami zapaliła znicze, odśpiewała pieśni patriotyczne oraz otoczyła modlitwą wszystkich poległych i pomordowanych za naszą Ojczyznę.

Inicjatorami i opiekunami rajdu byli nauczyciele PSP w Brzeźnicy Monika Kusibab, Agnieszka Duda, S. Agnieszka Skrzypek, Tomasz Mroczka i Jarosław Kulig.

Źródło:
http://brzeznica.ugdebica.pl/aktualnosci/droga-do-niepodleglej-43.html