f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - "Pilecki" - projekcja filmu

spotkania z historia 2018 V3 1 1

 

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania przy Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica serdecznie zaprasza na kolejne „SPOTKANIE Z HISTORIĄ”, które odbędzie się w piątek 28 września 2018 r. o godz. 17:00 w sali kinowej Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu. Wstęp wolny.

Tym razem wyświetlony zostanie film pt. ”PILECKI”. To polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, przez dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, aż po uwięzienie i śmierć w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza Pileckiego wcielił się aktor Marcin Kwaśny. Natomiast głównym narratorem jest syn Witolda Pileckiego, Andrzej, ale przy pracy nad nim pomagali również inni członkowie rodziny rotmistrza, nawet prawnuki. Powstał on za pieniądze przekazane przez indywidualnych darczyńców i dzięki wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku (2,5 tys. osób wpłaciło w sumie 250 tys. zł), a jego producentem jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento.

Rotmistrz Witold Pilecki był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej, a w 1939 roku jako ułan nacierał na niemieckie czołgi i stawiał czoła natarciom sowieckiej armii na ewakuujące się do Rumunii polskie siły zbrojne. Po klęsce września zajął się rozbudową siatki konspiracyjnej, której celem było zwalczanie niemieckich sił w Warszawie. We wrześniu 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, by wysłać do aliantów raporty o sytuacji więzionych tam osób. Również tam założył strukturę konspiracyjną, ratując od śmierci ogromną liczbę współwięźniów. Po wojnie zastał oskarżony o szpiegostwo i stracony przez komunistyczne władze PRL. Przez ponad 40 lat nie wolno było wymawiać w Polsce jego nazwiska.