f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - VII Modlitewno-Edukacyjne Spotkanie Młodych - 14 września 2018

Plakat MESM 3

 

W piątek 14 września, u stóp Góry Śmierci w Paszczynie odbędzie się już po raz siódmy Modlitewno – Edukacyjne Spotkanie Młodych.

Spotkanie, tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 17.00 Drogą Krzyżową, której rozważania poświęcone będą udziałowi Dębiczan w walce o odzyskanie przez Polskę Niepodległości. W latach 1914-1917, do Legionów Polskich wyruszali każdego roku uczniowie i maturzyści dębickiego gimnazjum. Przeważnie trafiali do I Brygady dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, walczącej początkowo w Małopolsce, w okolicach Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa, a także w Karpatach Wschodnich. W związku z tegorocznymi obchodami 100-lecia Niepodległości Polski chcemy w sposób szczególny uczcić pamięć naszych Rodaków, którzy oddali za nią życie.

Na zakończenie spotkania organizatorzy zapraszają do wysłuchania powiązanej tematycznie krótkiej gawędy, a po jej zakończeniu do bezpłatnego zwiedzania Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci.

Spotkanie współorganizowane jest przez Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pustkowie – Osiedlu.