f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Wycieczka z Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni - 28.03.2017 r.

2017 03 28 wycieczka gimnazjum z letowni 35 2017 03 28 wycieczka gimnazjum z letowni 13
2017 03 28 wycieczka gimnazjum z letowni 42017 03 28 wycieczka gimnazjum z letowni 72017 03 28 wycieczka gimnazjum z letowni 9 2017 03 28 wycieczka gimnazjum z letowni 10 

Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną przy Górze Śmierci, odwiedziła dziś wycieczka z ziemi leżajskiej z Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni na czele z dyrektorem Andrzejem Kusiakiem, nauczycielami i dwoma księżmi (ogółem 114 uczniów plus opiekunowie). Podczas zwiedzania ekspozycji uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać historię ziemi dębickiej w okresie II wojny światowej, a w szczególności funkcjonowanie poligonu Waffen SS-Truppenübungsplatz „Heidelager” oraz obozu przymusowej pracy w Pustkowie, w którym śmierć poniosło ponad 15 000 więźniów (Polacy, Żydzi i jeńcy radzieccy). Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wystawę czasową Mirosława Kusibaba pt. "Heidelager na zdjęciach" oraz barak żołnierski Waffen SS i barak więźniarski. Sporym zainteresowaniem u uczniów cieszyły się zgromadzone eksponaty oraz filmy ukazujące historię poligonu i obozu, a także relacje byłych więźniów. W toku rozmów okazało się, że krewny jednej z nauczycielek pochodzący z Woli Zarczyckiej przebywał w obozie przymusowej pracy w Pustkowie, a następnie obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. 
Z ekspozycji uczestnicy udali się na Górę Śmierci, gdzie wysłuchali kilku słów o miejscu, gdzie spoczywają szczątki ofiar wielu tysięcy zamęczonych podczas katorżniczej pracy bądź zamordowanych w różnych okolicznościach więźniów obozu w Pustkowie. Następnie uczczono pamięć pomordowanych poprzez odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego i modlitwę "Wieczny odpoczynek....". Schodząc z Góry Śmierci uczestnicy wycieczki przeszli "Drogą Cierpienia" wykonaną przed laty przez artystę Jacka Kucabę. Wszystkich zaintrygowały charakterystyczne "wzniesione dłonie" wraz z zamieszczonymi epitafiami. 
Po wizycie na ekspozycji wycieczka gimnazjalna udała się w dalszą drogę na kilkudniowe rekolekcje w Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju na Liwoczu.

W sprawnym oprowadzaniu tak dużej grupy wycieczkowej po Ekspozycji Historyczno - Dydaktycznej i Górze Śmierci oraz fotograficznym udokumentowaniu pomagała kol. Natalia Węgrzyn z Promocji CKiB.

M.M.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/pg/Ecpip/photos/?tab=album&album_id=1473558282694316