f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Film uczniów 2. Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy o poligonie i obozach Pustkowa.

Film Kobiety w obozie pracy przymusowej w Pustkowie web

Plakat filmu pt. "Kobiety w obozie pracy przymusowej w Pustkowie, śladami Julii Najuch"

Film pt. „Kobiety w obozie pracy przymusowej w Pustkowie – śladami Julii Najuch” powstał w ramach konkursu na projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno”. Jest to udokumentowana relacja rodziny byłej więźniarki obozu pracy przymusowej w Pustkowie – Julii Najuch. Zawiera zarówno ukazaną scenkowo historię życia kobiety jak i opowiedzianą genezę powstania obozu pracy.

Wywiadu udzieliła praprawnuczka – Wiktoria Lesiak. Film stworzyły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy: Aleksandra Domańska, Wiktoria Lesiak oraz Anastazja Tomaszewska przy współpracy z Ekspozycją Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, znajdującego się w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. Uczennice zapraszają do obejrzenia oraz odwiedzenia Ich profilu na Instagramie o nazwie: “sladamijuliinajuch”, gdzie publikowane są posty związane z historią poligonu SS Trupennübungsplatz Heidelager Pustków.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ypzQnYqGtn4&t=131s