f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Zmarł Stanisław Szuro, były więzień obozu pracy przymusowej w Pustkowie - 17.11.2020 r.

IMG 20201019 161554
mjr Stanisław Szuro
podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy urodzin - 19 października 2020 r.

Pragniemy przekazać niezwykle smutną wiadomość. W dniu wczorajszym 17 listopada 2020 r., o godz. 21.10, zmarł były więzień obozu pracy przymusowej Pustkowa, Pan major Stanisław Szuro ps. "Zamorski" (ur. 19.10.1920 r. w Krakowie). Niespełna miesiąc temu obchodziliśmy Jego 100. Urodziny.

Uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Stanisława Szuro, odbędą się w dniu 2 grudnia 2020 r. (środa), o godz. 13.40 Mszą Świętą w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Stanislaw Szuro2 1
mjr Stanisław Szuro
podczas corocznych Uroczystości Ptriotyczno - Religijnych na Górze Śmierci w Paszczynie

Pan Stanisław Szuro walczył w Kampanii Wrześniowej 1939 r., był żołnierzem ZWZ-AK, po aresztowaniu przez Gestapo, jako więzień trafił do obozu pracy Pustkowa oraz innych obozów koncentracyjnych na terenie Rzeszy. Po wyzwoleniu wraca do ukochanego Krakowa, gdzie wiąże się z podziemiem antykomunistycznym powiązanym z NOW Ligi do walki z bolszewizmem. Stanisław Szuro został aresztowany przez stalinowski Urząd Bezpieczeństwa i za działalność antykomunistyczną skazany na karę śmierci. Na szczęście dla Niego wyrok ten został zamieniony na 15 lat więzienia. Po wyjściu na wolność ukończył studia na wydziale historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był cenionym historykiem i wychowawcą młodzieży. Po 1989 r. już w wolnej Polsce Stanisław Szuro angażował się w działalność społeczną i popularyzatorską. Pełnił funkcję m.in. prezesa Oddziału Krakowskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Jako były więzień i honorowy gość, wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach rocznicowych na Górze Śmierci w Paszczynie. W 2018 r. wydał, wraz z synem Janem, wspomnienia biograficzne pt. „I tak będę żył” i swój wieczór autorski miał podczas "Nocy Muzeów" w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie. W 2019 r. uczestniczył jeszcze wraz z Rodziną w obchodach 75. rocznicy ewakuacji obozów pracy przymusowej Pustkowa. Również tego roku Stanisław Szuro wraz z dwojgiem innych byłych więźniów (Stanisławą Imiołek i śp. Kazimierzem Rzucidło), brał udział w filmie pt. "W pięknym Pustkowie koło Dębicy..." w reżyserii Pauliny Ibek, który miał swoją premierę 9 lutego 2020 r..
Od 2015 r. był członkiem Kapituły Honorowej Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”.
Za swoją działalność odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a w Jego 100. Urodziny, w dniu 19 października 2020 r., Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczył Stanisława Szuro medalem Pro Bono Poloniae, przyznawanego za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewienie postaw patriotycznych.

Pragniemy złożyć szczere wyrazy współczucia najbliższej Rodzinie oraz Przyjaciołom i Znajomym śp. mjr. Stanisława Szuro.
Cześć Jego pamięci.

Niech odpoczywa w Pokoju.