f

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania - Nowa publikacja o historii poligonu SS i obozach pracy przymusowej Pustkowa - 16.11.2020 r.

2020 11 16 Agnieszka Kruszynska Idzior Gora Smierci Poligon SS i hitlerowski oboz pracy przymusowej w Pustkowie

,,Góra Śmierci. Poligon SS i hitlerowski obóz pracy przymusowej w Pustkowie" – poruszający reportaż historyczny Agnieszki Kruszyńskiej-Idzior, już w przedsprzedaży 👉http://www.libra.pl/.../gora-smierci-poligon-ss-i... https://allegro.pl/.../gora-smierci-pustkow-oboz-pracy... z wysyłką 24 listopada.
✔️,,Więźniowie, którzy tu trafili, szybko orientowali się gdzie są, bo oprócz woni leśnej ściółki i żywicy, czuli coś jeszcze. Mdły odór palonych ciał. Fetor, który był nie do zniesienia. Zapach spalonego tłuszczu i włosów unosił się z niedalekiej górki i rozchodził po całej dolinie, a nawet dalej […]. Ogień na Górze Śmierci płonął stale, dniem i nocą".
✔️Pustków – poligon SS i hitlerowski obóz pracy przymusowej utworzony w 1940 roku, pod Dębicą na Podkarpaciu, funkcjonował do lipca 1944 roku, także jako obóz jeniecki. Na pilnie strzeżonym poligonie SS- Truppenübungsplatz „Heidelager” testowano tajną broń rakietową V-1 i V-2. Ocenia się, że w obozach pracy Pustkowa łącznie życie straciło około 7000 Żydów, 5000 jeńców sowieckich i 3000 Polaków. Byli bici, głodzeni, zamęczani pracą, rozstrzeliwani. Jak twierdzili jego więźniowie – ,,Pustków, to był taki Oświęcim, tylko w mniejszej skali".
✔️Po zajęciu terenu obozu przez oddziały 1. Frontu Ukraińskiego, w sierpniu 1944 roku, wykorzystany został jako obóz jeniecki dla 12 000–15 000 Niemców, Ślązaków, Kaszubów, z których około 3000 straciło tu życie. Przez wiele lat historia ta pozostawała mało znana. Teraz Autorka oddała głos jej świadkom.
✔️Agnieszka Kruszyńska-Idzior – ukończyła historię na Uniwersytecie Rzeszowskim i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od 2006 roku pracuje w tygodniku ,,Obserwator Lokalny”. Dwukrotnie nominowana w konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press 2018. W tym samym konkursie, w 2020 roku, została laureatką nagrody specjalnej Muzeum Powstania Warszawskiego.
✔️Ku czci ofiar obozu na Górę Śmierci prowadzi „Droga Cierpienia”, a na jej szczycie pamięci pomordowanych strzegą pomniki. U podnóży Góry Śmierci znajduje się Muzeum (Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna) oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie-Osiedlu. Kolejnym wyrazem dbania o pamięć i szukania prawdy było objęcie książki Mecenatem przez Pana Stanisława Rokosza Wójta Gminy Dębica Gmina Dębica - Profil Urzędu Gminy Dębica

Źródło:
https://www.facebook.com/LibraPL/posts/2665443320452874 
http://www.libra.pl/produkt/gora-smierci-poligon-ss-i-hitlerowski-oboz-pracy-przymusowej-w-pustkowie,304037.html?fbclid=IwAR2fnEENMPCfdbAWQoH01-CbilZ_g9JBkIg77oUnFZTnV5S3zSWUtgNdQXA#about-book
http://wydawnictwo.libra.pl/?wpsc-product=gora-smierci-poligon-ss-i-hitlerowski-oboz-pracy-przymusowej-w-pustkowie